Biyografi

Didem Madak Kimdir?

İyiler erken ölür sözü doğrulayan bir kadın: Didem Madak. Türk edebiyatına yeni bir soluk getiren en önemli kadın şairler arasında yer alıyordu, ölüm onu bizden ayırmasa. Genç yaşta, henüz çok erken denilen yaşta aramızdan ayrıldı. Ardından şiirleri, kitapları ve kalplere dokunan mısraları kaldı. Didem Madak, Ahlar Ağacının şairi, kazanlar dolusu çorba kaynatsa kimsenin mutsuz olamayacağına inanan kocaman bir yüreğe sahip şairimiz. 

Kendisini çok erken kaybetmemiş olsaydık bugün belki bir Orhan Veli, bir Nazım Hikmet veya bir Turgut Uyar bilinirliğinde olacaktı. Kısacık ömründe bizlere üç şiir kitabı bırakan Didem Madak, binlerce dizede hem kendisini hem insanları anlattı. Yeri geldi kendisini bir bardağa anlatma ihtiyacı duydu;

“Anlatmak isterdin derdini, bir bardağa bile olsa” 

Annesini çok erken yaşta kaybeden Didem Madak, onun eksikliğinden bahsetti çoğu şiirinde. “Siz Aşktan Ne Anlarsınız Bayım” şiirinde annesinden şöyle bahsediyor Didem Madak;

“Kimi gün öylesine yalnızdım

Derdimi annemin fotoğrafına anlattım.

Annem 

Ki beyaz bir kadındır

Ölüsünü şiirle yıkadım.

Bir gölgeyi sevmek ne demektir bilmezsiniz siz bayım

Öldüğü gece terliklerindeki izleri okşadım.”

Ömrü boyunca “naif” bir acı çeken, ömrü yazacaklarına sığmayan koca bir şair. Hani “iyiler erken ölürdü” ya Didem Madak da buydu işte. 

Didem Madak, 8 Nisan 1970 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. 24 Temmuz 2011’de hayata gözlerini yumdu.

Türk şair. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Madak’ın şiirleri Öküz, Ludingirra ve Sombahar gibi çeşitli dergilerinde yayımlandı. İlk kitabı Grapon Kâğıtları ise İnkılap Kitabevi Şiir Ödülü’nü kazandı. Kanser nedeniyle 41 yaşında hayatını kaybeden şair Didem Madak’ın naaşı Edirnekapı’da defnedildi.

Kitapları

• Grapon Kağıtları, 2000

• Ah’lar Ağacı, 2002

• Pulbiber Mahallesi, 2007

Bazı iyi insanlar çok erken aramızdan ayrılıyorlar. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz Didem Madak. Eser Gökay’ın seslendirdiği birkaç şiirinde kendisinin ne kadar naif bir insan olduğunu, ne kadar güzel bir kalbinin olduğunu görmemek elde değil.

Hem Türk edebiyatında hem de Dünya edebiyatında kadın şairler çok fazla öne çıkmazlar. Fakat Didem Madak, Türk şiirimde önemli bir mihenk taşı. İçinin güzelliklerini dışına vurmakta usta bir şair. Tekrar nur içinde yatsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds