6 Maddede “Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?”

İngilizce dil öğrenmek, artık bir lüks olmaktan ve takdir edilecek bir iş olmaktan çıktı. Kurum ve şirketler için İngilizce zaten cepte olması gereken bir özellik. Kişiler ise İngilizceyi ya okullarından ya gittiği kurslardan ya da yurt dışı seyahatlerinden öğrenmek zorunda. Peki neden İngilizce öğrenmek zorundayız? Neden İngilizce öğrenmeliyiz? İşte 6 maddede Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

1-) Dünyanın nerdeyse tüm ülkelerinin kabul ettiği bir dil: İngilizce. Amerika, Kanada, Avustralya, Büyük Britanya gibi dünyanın hem ekonomik hem de gelişmişlik olarak en büyük ülkelerinin resmî dili İngilizce.

2-) Resmi dilin İngilizce olmasının yanı sıra ülkeler arası bir iş yapıyorsanız muhakkak İngilizce bilmek zorundasınız. Eğer Güney Amerika ve Afrika’nın önemli bir bölümü ile herhangi bir işiniz yoksa İngilizce bilmeniz şart. Aşağıdaki görselde dünya üzerindeki ülkelerin İngilizce bilenlerin sayısının nüfusa oranını görmektesiniz. Beyaz kısımda olanlar yukarıda saydığım Güney Amerika ve Afrika kıtası.

3-) En önemli “neden İngilizce öğrenmeliyim” cevaplarından biri de yüksek lisans. Ülkemizdeki artık çoğu üniversite, yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere/adaylara İngilizce zorunluluğu getirdi. Yani yüksek lisans yapmak istiyorsanız İngilizce bilmek zorundasınız. Her üniversite yabancı dil istemiyor. Boğaziçi, Bilkent, ODTÜ, Koç, Sabancı veya İTÜ gibi ülkenin önde gelen okulları, lisans için yabancı dili zorunlu kılıyor.

4-) İngilizceye artık hayatımızın her alanında şahitlik ediyoruz. Yer yön soran turistten tutun da sosyal medyadaki yeni tanıştığınız birine hatta izlediğimiz filme ya da gördüğümüz reklam tabelalarına hemen hemen hayatımızın her alnını işgal eden bir oluşumdan bahsediyoruz.

5-) E kabul etmek gerekir İngilizce, öğrenildiğinde biraz da size hava katmıyor değil. Söz konusu İngilizce ya da yabancı dil olduğunda İngilizce/yabancı dil biliyor oluşunuz kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor. Bu herkes için geçerli bir durum. Örneğin yer yön soran bir turiste el kol hareketleri ile bir türlü gideceği yeri anlatamayan güruhun içerinden çıkıp on saniyede düzgün bir İngilizceyle anlattığınızda kendinizi elbette ki iyi hissedeceksiniz.

6-) Örneğin araştırma yapıyorsunuz, ödev ya da tez veya öylesine rastgele bir araştırma. Türkçe herhangi bir kaynak yok ama İngilizce kaynaklar derya gibi. İngilizce kaynakların daha geniş yelpazede olması, nazaran daha anlaşılır ve detaylı olması gibi hususlar dikkate alındığında İngilizce bildiğinizde istediğiniz konu hakkındaki bilgiye daha kolay ulaşabilirsiniz.

“Biz neden onların dilini öğreniyoruz onlar bizim dilimizi öğrensin” diye bir şey yok maalesef. Her dönemde olduğu gibi dünyanın meşhur bir dili vardı. XVIII ve XIX. yüzyılda bu dil Fransızcaydı ve Osmanlı münevverleri ve entelektüelleri Fransızca öğreniyor, mekteplerde Fransızca öğretiliyordu. Mesela Galatasaray Lisesi buna en iyi örnek. Şimdi ise bu meşhur dil İngilizce.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.