Sağlık

İştah Nasıl Azaltılır?

Günümüzde açlık hissiyle başa çıkmaya çalışan çok fazla kişi var. Bu durum düzensiz beslenmeden, psikolojik sorunlardan, hızlı yemek dediğimiz fastfood beslenmekten ya da bazı fiziksel sorunlardan dolayı oluşabiliyor. Bu açlık hissi olmadık saatlerde geldiğinde ya da günlerce sürdüğünde ise istemsiz kilo almaya başlayabiliriz. Kilo aldığımızda da hemen kilo kaybetmeye yönelik hızlı diyetler yaparak kendimizi daha çok açlığa mahkûm ederiz.

Kilo aldığınızda panik olmadan bir beslenme uzmanına gitmeniz ve iyi bir beslenme planıyla sağlıklı kilo vermeye başlayabilirsiniz. Bu sürece destek olması ve açlık hissinizi gidermek için bazı taktiklerden faydalanabilirsiniz. Yazımızın devamında iştah nasıl azaltılır, sorusuna bir bir cevap verdik. Siz de merak ediyorsanız gelin birlikte göz atalım.

Egzersiz Yapın

Egzersiz her yaşta ve her zaman içeriği değişerek yapılabilir. Yediğinizden daha çok hareket ederseniz kilo kaybedebilirsiniz. Yediğiniz kadar hareket ederseniz kilonuzu koruyabilirsiniz. Yediğinizden az hareket ederseniz de kilo alabilirsiniz. Düzenli egzersizlere başlayarak iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Bol Su İçin

Kilo kaybını destekleyen en önemli başlıklardan biri de bol sıvı alımıdır, diyor uzmanlar. Gün içinde ne kadar su içmeniz gerektiğini kilonuza göre ya da uzmanınızın tavsiyesine göre ayarlayabilirsiniz. Su içmek metabolizma hızınızı artırır ve tansiyonunuzu da dengeler. Böylelikle ani açlıkların önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca kilo verme süreçlerinde vücutta yağ atılımını yine su içerek gerçekleştirebilirsiniz.

Yavaş Yemek Yiyin

Uzun süre aç kaldığımızda yoğun bir açlık hissi gelebilir. Böyle olunca da gıdaya ilk ulaştığımızda hızlıca yeme durumu istemsizce gelişebilir. Bu durum gereğinden fazla yemeği ve farklı hastalıkları geliştirebilir. Yavaş yemek yediğinizde beyne tokluk hissi gidecek ve gereğinden fazla yememiş olacaksınız. Kilo verme süreçlerinde açlık hissinizi kontrol altına almak için bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Porsiyonlarınızı Küçültün

Yavaş yemek yerken porsiyonları da küçültmek gerekebilir. Bize öğretilen hep “tabakta yemek bırakmamak” olduğu için doysak da yemeğe devam ederiz. Bunun önüne geçmek için daha küçük tabaklara yemek koymayı deneyebiliriz. Kilo aldığımız dönemde yediğimizden daha az yiyerek kilo verme sürecine yardımcı olabiliriz.

İştah Kapatan Yiyecekler Nelerdir?

Bazı besin kaynakları kişiyi daha uzun süre tok tutabilir. Kısıtlı beslenme dediğimiz kilo kaybetme diyetlerinde tok hissetmemizi sağlayan besinleri sık tüketmemiz oldukça bize yardımcı olacak bir harekettir. Proteinlerin sindirimi daha uzun sürdüğü için tokluk hissi için tüketebiliriz. Yeşil çay tüketerek hem metabolizmanızı hızlandırabilir hem de ara öğünlerinizi geçiştirebilirsiniz. Karnıyarık otu tozunu öğünlerinize ekleyerek iştahınızı dengeleyebilirsiniz ve kilo kaybını destekleyebilirsiniz.

Kilo verme sürecinizde alternatif ürünleri kullanarak öğünlerinizi farklılaştırabilirsiniz. Organik, vegan ve glütensiz ürünleri incelemek için https://www.naturiga.com/adresine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi