İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kimdir? Aslen Nereli ve Kaç Yaşında?

Ekrem İmamoğlu, son zamanların en çok tartışılan ve en çok konuşulan isimlerinden biri. Pek çok kişi, kendisini CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı iken tanıdı. İstanbullular içinse çok tanıdık bir isim. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından dünyada da ses getiren Ekrem İmamoğlu kimdir, aslen nerelidir ve kaç yaşındadır? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık bu yazımızda ise kısaca İstanbul’un yeni belediye başkanından, Ekrem İmamoğlu’ndan söz edeceğiz.

Ekrem İmamoğlu Kimdir?

4 Haziran 1970 tarihinde Trabzon’un Akçaabat ilçesinin Cevizli köyünde dünyaya gelen Ekrem İmamoğlu, lise eğitimini Trabzon Lisesi’nde tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için İstanbul’a gitti ve burada İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nü (İngilizce) kazandı. Buradan mezun olan Ekrem İmamoğlu, yüksek lisans eğitimini de yine burada İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında tamamladı.

1992 senesinde inşaat ve taahhüt işleri ile uğraşan bir aile şirketinde çalışma hayatına başlayan Ekrem İmamoğlu, bu şirkette ilerlemiş ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. İmamoğlu, ayrıca okul yıllarında da amatör olarak futbolla ilgilenmiş ve Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor gibi çeşitli kulüplerde yöneticilik yapmıştır.

İş hayatına başladıktan 3 sene sonra Dilek İmamoğlu ile hayatlarını birleştiren Ekrem İmamoğlu’nun Mehmet Selim, Semih ve Beren isminde üç çocuğu vardır.

Siyasi Kariyeri

2008 yılında Cumhuriyet Halk Partisi üyesi olan Ekrem İmamoğlu, 2009 senesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin Beylikdüzü İlçe Başkanlığı’na seçilmiştir. 2014 mahalli idareler seçiminde CHP Beylikdüzü belediye başkanı adayı seçilen Ekrem İmamoğlu, partisinin %30 olan oy oranını %50.8’e çıkarark Beylikdüzü Belediye Başkanı seçilmiştir.

18 Aralık 2018 tarihinde yapılan aday tanıtım toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak açıklanan Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde İyi Parti’nin de destek verdiği Millet İttifakı’nın ortak adayı olarak AKP ve MHP’nin ortak adayı olan Binali Yıldırım ile yarışmış ve resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul’un yeni belediye başkanı olmuştur.

Kişiliği

Konuşması ve hitabeti ile dikkatleri üzerine çeken Ekrem İmamoğlu’nun halk tarafından da benimsenmesinin altında yatan en önemli neden ise her kesimi kucaklayan bir ‘lider’ olması. Seçim gecesi yaptığı aklı selim konuşmaları, üslubunu bozmadan olayları ve süreci takip etmesi de yine kendisine duyulan güveni artırmıştır. Basının önüne çıkmaktan çekinmeyen ve halka açık bir belediye başkanlığı yapmak istediğini her konuşmasında vurgulayan Ekrem İmamoğlu’nun yen dönemde İstanbul için gerçekleştireceği projeler şimdiden merak konusu oldu.

Hakkındaki İddialar

Yeni Şafak gazetesinin haberinde Ekrem İmamoğlu’nun bir proje olduğu belirtilmiş ve seçimlere müdahale edildiği ileri sürülerek bu işin içinde ABD ve FETÖ olduğu belirtilmişti. Öte yandan Ekrem İmamoğlu hakkında en çok dile getirilen meselelerden biri de bir dönem Samanyolu TV ekranlarında yorumculuk yaptığı iddiasıydı. Peki bu iddia ne kadar doğru? Cevabı ilgili yazımızda:

Yeni Dönemde Cemaatlere, Adama ve Vakıflara Hizmet Yok

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da başlayacak olan yeni dönemin sinyallerini bu cümlelerle verdi. İmamoğlu, yeni dönemde cemaatlere, adama ve vakıflara hizmet döneminin bittiğini vurguladı.

Anıtkabir’deki Hatıra Defterine ‘İstanbul Belediye Başkanı’ Yazdı

İmamoğlu’nun en çok tartışılan ve gündem maddesi olan çıkışı ise seçim ertesinde Anıtkabir’i ziyaret edip hatıra defterinde ‘İstanbul Belediye Başkanı’ yazması oldu. Pek çok yandaş gazete ve televizyon kanalı tarafından rahatsızlıkla karşılanan bu durum karşısında İmamoğlu da mazbatasını isteyerek bir an önce hizmete başlamak istediğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: