Ekonomi

İştiraklerden Temettü Gelirleri Ne Demek?

Borsada işlem yapan kullanıcılar için yatırım tavsiyesi yerine asla geçmemekle birlikte terimleri daha detaylı öğrenebilmeniz adına detaylı bir şekilde siz değerli okurlarımıza borsa konularından ekonomi kategorimizde çok detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Borsada bir hisseye yatırım yapmadan önce dikkat edilen onlarca farklı parametre olmakla birlikte, firmaların yaptığı yatırımlar ve gelirleri son derece önemlidir. Biz de siz değerli okurlarımıza bundan dolayı genellikle yatırım ve bilanço sunumlarında sütun olarak yer alan ‘iştiraklerden temettü gelirleri‘ ibaresinin ne anlama geldiğinden kısaca bahsedeceğiz.

Firmalar kendi alanlarında faaliyet göstermelerine ek olarak farklı alanlara yatırım yaparlar. Hatta bir firma da başka girişimlere ortak olabilir ve yatırım alabilir. Temettü kelimesinin ne anlama geldiğini biliyoruz. O zaman iştiraklerden temettü gelirleri demek, ilgili kurumun yatırım yaptığı alanda faaliyet gösteren diğer kurumdan dönemsel olarak elde ettiği gelirler anlamına gelmektedir. Bu temettü gelirinin olması bundan sonra düzenli olarak aynı miktarda veya şekilde temettü alacakları anlamına gelmez. Kafanızda bir değerleme yaparken buna son derece dikkat etmeniz gereklidir.

Sonuç olarak, bu pasif gelir türü firmaya bir avantaj sağladığından dolayı hisseyi olumlu etkileyebilecek bir faktör olarak görülebilir. Fakat net bir değerleme yapabilmek için borçlar toplamı ve net dönem karı gibi onlarca farklı bileşen dikkatlice incelenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds