Japon Otomobillerinin İsimleri Nereden Geliyor?

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip Japonya, Almanya’dan sonra otomobil sektöründe, ikinci pozisyonda ve dünya genelinde gün geçtikçe artan bir hacme sahip. Bir önceki yazımızda sizlere Alman arabalarının isimlerinin nereden geldiğini ve kısa kısa özelliklerinden bahsettik, şimdiki yazımızda ise sizlere Japon otomotiv devlerinin isimlerinin kaynağını ve kısa şekilde özelliklerinden bahsedeceğiz.

1. Mazda

Dünyanın en az sorun çıkaran otomobil markası konumundaki Mazda, 1920 yılında Hiroşima’da kuruldu. Mazda ismini Perslerin Zerdüştlük Tanrı’sından alır. Aynı zamanda Mazda isminin şirketin kurucusu sayılan Jujiro Matsuda’dan geldiği de söylenir. 

2. Nissan

1910 yılında temelleri atılan Nissan markası Jidosha-Seiza ve Nihon Sangyo şirketleri birleşerek Ni-san adını daha sonra da Nissan adını aldı. Şirket 175.000’in üzerinde çalışana sahip. 

3. Suzuki

1920 yılında Michio Suzuki tarafından kurulan Suzuki adından otomobilden çok sıklıkla motorsiklet alanında söz ettirir. Suzuki markası motorlarının dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü gibi özellikleri ile sevenlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. 

4. Mitsubishi

Japonya’nın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Mitsubishi 22 Nisan 1970 yılında kuruldu. Klimadan, uçak motoruna çok geniş bir yelpazede biribirinden farklı ve güçlü motorları üretme kapasitesindeki şirketin otomobildeki en beğenilen modeli ve aynı zamanda en dikkat çekeni Lancer modelidir. 

5. Honda 

Dünyanın ‘en uzun ömürlü motorlarını üreten firma’ ünvanını vatandaşı Toyota ile beraber üstlenen Honda markası Soicho Honda tarafından 1948 yılında savaş sonrası Japonya’nın zor zamanlarında içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılarından kurtulmak amacıyla kurulmuştur. 

6. Subaru 

1953 yılında kurulan Japon otomobil devi Subaru, adından sıklıkla ‘kalite’ ile söz ettirir. Toyota ile aynı ailedendir ve Toyota, Subaru’nun hisselerinin %16’sına sahiptir. Güçlü motorları ile müşterilerinin hayranlığını kazanmış durumda. Aynı zamanda Ülker yıldız kümesinin Japonca ismi Subaru şirketin isim kaynağı olmuştur. 

7. Toyota 

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi ünvanına sahip Toyota yine diğer Japon devleri gibi Japonya’nın savaş sonrası döneminde, sıkıntılı zamanlarında kurulmuştur. En dayanıklı motor kategorisinde zirvede yer alan Toyota’nın ürettiği bir motor ortalama 330.000 km üzerinde yol yapabilmektedir. İsminin anlamı Japonca ‘bereketli pirinç tarlası’ anlamına gelen ‘toyoda’ dan alır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.