Usta ve Fenomen Şoför: Ali Can

Ali Can abimiz internet dünyasında en azından benim gördüğüm en samimi youtuber.  Yıllardır Almanya’da tır şoförlüğü yapan Ali Can abimiz youtube’da alex745alejandro/ali can kullanıcı adıyla vloglar çekmeye başladığında takipçi kazanmak, büyük kitlelere ulaşmak gibi bir derdi yoktu. Kullanıcı adı ve videolarına koyduğu özgün isimlerden bunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Aramalarda denk gelsin insanlar izlesin diye değil kendine hatıra kalsın diye bu serüvene başlamış. Küfürsüz güldürmek zor iştir fakat Ali Can abimiz bunu başarıyor. Onlarca videosunu kahkahalar atarak izlerken hiç küfüre denk gelmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Nasıl Fenomen Oldu?

Ali Can abimizin ilk meşhur olan videosu atom karınca videosu. Her arabasına ayrı ayrı isimler koyan onları çocuğu gibi seven ve videolarda da yapmacıklıktan uzak samimi bir dille anlatmayı başarıyor. Videoda arabanın lastiklerine ayakkabı, farlarına kirpik gibi betimlemeler yaparak içten sevgisini izleyicilere aktarmış ve kulaktan kulağa yüz binlere ulaşmış. Atom karınca videosunun cezmi kalorifer sayfasında paylaşılması da zaten videoların tık rekoru kırması için yeterli olmuş görünüyor.

Görgüsüz Almancı Dediler

Aynı zamanda eski aracı BMW 745 i tanıtırken aynı samimiyeti gösteren ve onu sattıktan sonra yeni 760 Li aracıyla vloglar çeken Ali Can bir kısım tarafından görgüsüz almancı olarak adlandırılmış. Bu yakıştırmayı yapanların kesinlikle diğer videolardan bi haber olduğu aşikar çünkü tüm videolarında ne bir reklam ne bir hava atma çabası var. ‘Arkadaş ben Nevşehir’liyim Allahına kadar’ diye her seferinde memleketini dünyaya tanıtmaktan geri de kalmıyor.

Havuç Sevdası

Tırda uzun yol giderken çektiği videoları izlediyseniz mutlaka görmüşsünüzdür. Ben bu kadar havuç yiyen birini daha görmedim. Her seferinde videoya selamla başlayıp ardından havucundan yemeyi ihmal etmiyor. İnanın Almanya’dan Türkiye’ye gelene kadar bir kasa havuç yiyordur.

 

 

Yardım Kampanyaları Düzenliyor

Meşhur olduktan sonra videolarına reklam koymak yerine bu ününü yardım toplamak için kullanmaya başladı. Kendisi de zaten; ‘Ben reklamdan anlamam arkadaş, reklam için açmadım bu sayfayı’ diyerek para kazanmanın umrunda olmadığını söylüyor. Son videolarda afrikaya su kuyusu açma projesi için bir dayanışma oluşturmaya çalışıyor idi.

Samimi Arkadaşlıkları

Ali Can vlog çekmeye başladıktan sonra bu kervana arkadaşları Ümit ve Serdar da katılıyor ve ortaya çok eğlenceli videolar çıkmaya başlıyor. Bir yerde oturup beraber samimi bir şekilde yemek yerken, şakalaşıp birbirleriyle uğraşırken diğerleri de fenomen olmaya başlıyor zamanla. Yorumlarda insanlar; ‘Biz de tırcı olmak istiyoruz, Almanya’da nasıl çalışabiliriz?, Sizinle bir kere yola gitsek yeter.’ diye sevgilerini belirtiyorlar.

DAF Sevdalısı

Tır dedik, yol dedik. Bu işi hobi edinmiş veya bu meslek ile uğraşanlar da hangi tırı sürer bu adam? Diye sorabilir. Ali Can’ın en sevdiği tır markası DAF. Yollarda DAF gördüğünde; ‘Döşe bak döşe aslanım benim.’ diyerek DAF aşkını sürekli dile getiriyor. Ona göre DAF gerisi LAF.

Takipçileri onun için güzel bir fragman hazırlamış gelin beraber izleyelim:

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi