Jump Cut Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Jump cut nedir ve nasıl yapılır? Jump cut efektinin faydaları ve zararları nelerdir? Bu yazımızda özellikle YouTube’un hayatımızda daha fazla yer edinmesi ile baş göstren Jump Cut hastalığından söz edeceğiz.

Jump Cut Nedir?

Jump cut, videoların kısaltılması ya da uzunluğunun belirli bir süreye indirgenmesini sağlayan bir video efektidir. Bu efekt ile videoda detaylı olan ya da gösterilmesi izleyiciye bir şey katmayacağı düşünülen her bir ayrıntı kesilir. Bu efekt sıklıkla konuşmaların kesilmesi ile yapılır ve bu efektin kullanıldığı videolarda konuşmalar sık sık bölünür.

İlginizi Çekebilir:  Yemek Sepeti Joker Zorunlu mu?

Daha hızlı ve daha seri bir anlatımın olduğu bu videolarda, akışkanlık da ön plandadır. Bu sayede izleyicide bir hareketlilik ve odaklanma amaçlanmış olur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu efektin kullanılması bir yaygınlık değil bir hastalık haline gelmiş ve hemen hemen her YouTube kanalında bu efektin kullanılması adeta ‘şart’ olmuştur. Peki Jump Cut efektinin faydaları ve zararları nelerdir?

Faydaları

  • Video uzunluğu kısalır. Uzun videoları keserek ya da konuşmaları kısaltarak doğrudan video süresini de kısaltmak mümkündür.
  • Video, daha az yer kaplar. Upload ederken de videonun daha az yer kaplaması bir avantajdır.
  • İzleyici, videoya odaklanmaya mecbur bırakılır. Çünkü videodaki konuşmaların çok hızlı geçmesi, izleyicide bir yeri kaçırmama dürtüsünü uyandırır. Bu efektin videoda kalma süresini artırdığı biliniyor.
İlginizi Çekebilir:  Mobildeniz Durduruldu Hatası Çözümü

Zararları

  • Video, şayet çok uzunsa, bu efektin kullanılması sıkabilir.
  • Videoda yer alan konuşma ve diyalogların sık sık bölünmesi, konuşmaların önemli bölümlerini ve konuşma vurgusunu yok eder.
  • Konuşmacının duygusu, jest ve mimikleri ortadan kaybolur.
  • Konuşmanın ya da diyaloğun doğallığı ortadan kaybolur ve videoda bir yapaylık meydana gelir.
İlginizi Çekebilir:  RAM Nedir? Neden Yüksek Olmalıdır?

Video süresini kısaltmak temel amacıyla yapılan ve her YouTuber tarafından istisnasız kullanılan Jump Cut efekti, videoların doğallığına ve konuşmaların vurgusuna ve heyecanına ket vurmaktadır. Unutmayalım ki video süresini kısaltmak için yapılan tek efekt bu değildir.

Nasıl Yapılır?

Oldukça basit bir efekt olan Jump Cut, parça parça olan ya da tek bir sette toplanan videoların birbiri üzerine geçmesi (overlap) ile sağlanır. Ayrı parçaların diğerine henüz bitmeden eklenmesi ya da bir bütünden ayrılarak eklenmesi ile kolayca Jump Cut yapmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - instagram takipçi satın al - PCR Testi