AKP Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan Kimdir? Aslen Nereli ve Kaç Yaşında?

Murat Ercan kimdir, nerelidir ve kaç yaşındadır? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Murat Ercan’dan söz edeceğiz.

Murat Ercan Kimdir?

Melih Gökçek’in istifa etmesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna getirilmiş ve ondan boşalan koltuğa da Murat Ercan getirilmişti. Murat Ercan, daha sonra 31 Mart yerel seçimleri için Sincan’da aday gösterildi ve seçimlerden galibiyetle ayrılarak belediye başkanı oldu. Peki Murat Ercan kaç yaşında, nereli?

Murat Ercan, 1974 senesinde Kırşehir’e bağlı Mucur ilçesinde dünyaya geldi. Ankara’da Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi‘nden mezun olan Murat Ercan daha sonra Ankara’daki vakıf üniversitelerinden olan Çankaya Üniversitesi’nde Hukuk okudu.

Ercan daha sonra Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi alanında yüksek lisansını tamamladı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara İl Başkanlığı komisyonlarında çeşitli görevlerde bulundu. Ercan ayrıca;

  • Mahalle Komisyon Başkanlığı
  • İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği
  • İlçe Başkan Yardımcılığında ve AK Parti’nin çeşitli kademelerinde görev yaptı.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Sincan Belediye Meclis Üyesi seçilen Ercan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

31 Mart Yerel Seçimleri’nde Sincan Belediye Başkanı Oldu

Kurulduğu günden bugüne Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veren Sincan’da daha önce Mustafa Tuna görevdeydi. Melih Gökçek’in istifa etmesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve atanan Mustafa Tuna’nın yerine de Murat Ercan getirilmişti.

31 Mart yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi, Sincan’da %67.60 gibi yüksek bir oranla birinci parti olarak çıktı. Murat Ercan, İyi Parti adayı Mehmet Arslan’ı geride bırakarak Sincan’ın yeni belediye başkanı oldu. Ayrıca Sincan’da Saadet Partisi’nin adayı Muhammet İbrahim Dilman da %2.21 oranla üçüncü parti olmuştur.

Murat Ercan, Sincan’da 194 bin oy almış; en yakın rakibi İyi Parti üyesi Mehmet Arslan ise 75 bin oy almıştır.

Sincan Nerede?

Başkent Ankara’ya bağlı ilçelerden olan Sincan, nüfus bakımından Ankara’nın en kalabalık ilçeleri arasında yer alıyor. Başkent’in Güneydoğusunda yer alan ilçenin komşuları ise Ayaş, Kazan, Polatlı, Yenimahalle ve Etimesgut’tur.

2018 verilerine göre Sincan’ın toplam nüfusu 518.893’dir. İlçe, merkeze 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir