Deyimler ve Atasözleri

Kaçan Balık Büyük Olur Ne Demek?

Kaçan Balık Büyük Olur. Atasözü. Deyimler ve atasözleri içerisinde “kaçan balık büyük olur” atasözü, en çok kullanılan tabirlerin başında yer alıyor. Peki “kaçan balık büyük olur” atasözünün anlamı nedir? Kaçan balık büyük olur atasözü ne anlama gelmektedir?

Kaçan Balık Büyük Olur Ne Demek?

Kaçan balık büyük olur atasözünün teması pişmanlık üzerinedir. Pişmanlık ve zamanında yapılmayan işlerden dolayı duyulan memnuniyetsizliği ifade etmek için kullanılan bir atasözü olan “kaçan balık büyük olur” bir nasihat niteliği taşımaktadır.

Kaçan balık büyük olur atasözünün anlamı, vakti zamanında ele geçen fırsatların değerlendirilmeyip daha sonraki aşamalarda bu fırsatın değerlendirilememesinden dolayı fırsatın olduğundan daha büyük gözükmesi olayıdır.

Her zaman için bu durum böyledir. Ele geçilen fırsatlar, daha sonra gözde olduğundan daha büyük gözükür. Bu durumda kişi, kaçırdığı fırsatlar karşısında pişman olur.

Pişmanlığın ifadesi olarak da “son pişmanlık fayda etmez”, “son pişmanlık neye yarar” deyimleri durumu açıklamak için kullanılır. Kaçan balık büyük olur atasözünde “büyük olur” ifadesinin anlamı, olduğundan daha büyük gözükmesidir.

Kaçan balık büyük olur atasözüne birkaç örnek vererek deyimin anlamını pekiştirelim.

Örneğin bir futbol kulübünün zamanında aldığı bir oyuncunun kıymetini anlamayıp çok ucuza başka bir kulübe satması ve oyuncunun o kulüpten diğer bir kulübe çok yüklü miktarda parayla transfer olması bu durumu açıklamak için kullanılabilir.

Ya da bir ortaklık teklifini farklı nedenlerden dolayı reddeden birinin ortaklığın ilerlemesi ve çok daha karlı bir iş olması durumunda reddettiği teklif için “kaçan balık büyük olur” ifadesini kullanabilir.

Atasözünün eş anlamlısı “kel ölür sırma saçlı olur; kör ölür badem gözlü olur” atasözünü örnek olarak gösterebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi