Deyimler ve Atasözleri

Sinekten Yağ Çıkarmak Ne Demek?

Sinekten yağ çıkarmak, atasözü ve deyimler külliyatımızın en nadide örneklerinden birini teşkil etmektedir. Sinekten yağ çıkarmak ne demek? Sinekten yağ çıkarmak deyiminin anlamı nedir? Tüm yönleri ve anlamı ile sinekten yağ çıkarmak deyiminin anlamı. 

Sinekten Yağ Çıkarmak Ne Demek? 

Sinekten yağ çıkarmak deyimi, daha çok küçük hesaplar peşinde koşan insanlar için kullanılır. Ayrıca esnaflar ve cimri insanlar için de “sinekten yağ çıkarmak” deyimi kullanılmaktadır. 

Sinekten yağ çıkarmak deyiminden esasen anlatılmak istenen şey, gerçekleşmesi ya da meydana gelmesi mümkün olmayan şeyler için uğraşmak onları gerçekleştirmeye çalışmaktır. 

Dilimize yerleşmiş argo örneklerinden olan “pekmezi kaynatırsan olur mu şeker” sözünde sinekten yağ çıkarmanın mümkün olmayacağını anlayabiliriz. 

Sinekten yağ çıkarmak deyimde kişiselleştirilen anlatılan karakter esasen “cimri” insanlardır. Tutumlu olmayı abartan ve artık varyemez durumuna gelen insanlar için sinekten yağ çıkarmak deyimi kullanılır. 

İhtiyaç olan şeylerde veya alınması kişi için gerekli olan malzemelerde bile sinekten yağ çıkaran insanların cimriliği abartarak almaya veya kullanmaya yanaşmadığını görürüz. 

Çevremizde bu tip insanları görmek veya onlara şahit olmak oldukça yüksek. Fıtrat gereği insanlar, tutumlu bir yapıda olabilir ama tutumluluk, hassas bir konu ve noktadır. Çünkü bir adım ötesi cimrilik ve varyemezliktir. Kişi için her ne kadar sıkıntı bir durum olmasa da cimri insanların çevresi onlardan hep etkilenmiştir. 

Kısaca sinekten yağ çıkarmak deyiminin anlamı budur. Cimri insanlar ve tutumlu olmayı abartan insanlar için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds