Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Ne Demek?

Üzüm üzüme baka baka kararır atasözü ne anlama gelmektedir? Üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün açıklaması nedir? Üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün eş anlamlısı nedir? Özellikle gündelik yaşamda arkadaş çevresi için söylenen bu atasözünün örneklerini çoğu yerde görmekteyiz. Atasözleri ve deyimler kategorimizin bu yazısı “üzüm üzüme baka baka kararır” olacak.

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Ne Demek?

Üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün mecazi bir anlamı vardır. Burada kast edilen esas konu, insanın bir konu, olay ya da gelişme hakkındaki yorumları berberinde olduğu insanlardan etkilenerek meydana gelmiştir.

Üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün ikinci olarak kast ettiği şey, bir insanın düşüncelerine etki eden faktörlerin ne kadar önemli olduğunu ifade etmesidir. Üzüm üzüme baka baka kararır atasözünde de bu örneği görmekteyiz.

İnsanlar, yakınlarında olan kişilerden etkilenirler ve bir süre sonra yakınındaki kişilerle aralarında bir bağ meydana gelir. Bu bağın bir sonucu olarak da insanlar berberinde oldukları kişiler tarafından belirli oranda etkiye uğrarlar. İnsanın doğası gereği etkileşim içinde olan bir canlı olmasından ötürü tarafların bir zaman sonra değişime uğraması kaçınılmazdır.

Bu etkiye neden olan değişimler ise Türkçede bazı deyim ve atasözü ile açıklanmıştır. Örneğin;

-) Üzüm üzüme baka baka kararır.
-) Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.
-) Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan.
-) Körle yatan şaşı kalkar.

Gibi atasözleri, söz konusu bu durumu ifade etmek için kullanılır. Mevzubahis “üzüm üzüme baka baka kararır” atasözü de diğer atasözleri ve deyimler ile aynı anlamları taşımaktadır. Kısaca “üzüm üzüme baka baka kararır” atasözünün anlamı budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: