Kahve Çarpıntı Yapar Mı?

Kahvenin genelinde bazı özellikleri yönünden sağlığa yararlı olduğunu fakat fazla oranda tüketimi sağlanan kahvenin kalp ritminin dengesini bozduğunu söyleyen Dr. İsmail Erdoğdu, hangi vakitlerde tüketmenin sağlıklı olduğunu da söyledi.

Kahvenin içerisindeki birçok moleküllerin kişileri uyanık tutan aynı vakitte enerji verdiğini, dikkatini oldukça fazla arttırdığını bazı moleküller ise, kafein gibi kalbin kalp hızını fazla yükselttiğini dile getiren Uzman Doktor İsmail Erdoğdu, “Günümüz zamanda çay ve kahve vb. gibi ürünlerin tüketimi yapan kişiler ihtiyaçtan daha fazla oranda kültürümüz içerisine işlenmiş olan bir şey gibi gözükmektedir.

Çok aşırı oranda kahvaltıda veya bir misafirliğe gidildiğinde veya uğradığınız noktalarda ve her yerde en rahat ulaşabileceğimiz içecek türü aslında çay ya da kahve, bazı işi çok yoğun ve stresli, gece çalışmakta olan birçok kişilerde dikkatini çoğaltmak için kahveyi fazla oranda tercih ediyor. Ritim bozukluğu sorunu olan kişilerde kalp istemsiz olarak hızlı hızlı bir şekilde çalışıyor. Dolayısıyla bu insanlarda çay ya da kahvenin oldukça çok tüketilmesi sonucu hasta kişilerde çarpıntı şikayetleri fazlası artıyor” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Dolorex Uyku Yapar mı?

GÜNDE KAÇ FİNCAN TÜKETMELİ?

Kalp ritim bozukluğu sorunu olan kişiler kahve tüketimlerini azaltmaları açısından günde, 1 tane kahve içmek hasta olan insanlarda bir sorun oluşturmazken sabah vakitlerinde tüketilebilir olduğunu dile getiren Erdoğdu, “Tok karınla alınabilir ancak örneğin gece geç saat dilimlerinde kahvenin alınması gece zamanınca uykusuzluğa ve çarpıntının gece boyu olarak sürmesine neden olabilir” diye dile getirdi.

İlginizi Çekebilir:  Efexor Reçetesiz Satılır mı?

Gün içerisinde kahve tüketiminin insandan insana farklılığına değinen Erdoğdu, “Uykusuzluk problemleri var ise kahve tüketimi akşam saatleri olarak 5-6’dan sonraya ertelememesi lazım. Kahve alımını biraz daha günün ilk vakitlerinde tüketmesinde fayda olacaktır. Burada insandan insana kahvenin sağlamış olacağı reaksiyonlar değişir. İnsan bir iki kahvede çarpıntı hissediyor ya da anlıyor ise ona bir taneyi bile yasaklamaktadır ancak kişi örneğin 4 tane tüketiyor bir sıkıntı meydana gelmiyor ise bizde gerçekten onun kalp muayenesinde ciddi bir sorun görmüyorsak hasta olan kişiye bunu yasaklamadığımız zamanlar da oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Progestan Sırt Ağrısı Yapar mı?

Kahve Çarpıntı Yapar mı ile İlgili Aramalar

Google’da kahve çarpıntı yapar mı şeklinde arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; kahve çarpıntısı nasıl geçer kahve çarpıntı ekşi kahve çarpıntısı belirtileri çarpıntı nasıl düşürülür kahve çarpıntı yapınca ne yapmalı nescafe çarpıntısı nasıl geçer kalp çarpıntısı anında ne yapılmalı psikolojik çarpıntı nasıl geçer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz