Gündelik Hayat

Kahve ile İlaç İçilir mi?

Kahve ile ilaç aynı anda tüketilir mi? Kahve ilacın etkisini azaltır mı? Kahve ilaç ile etkileşime girer mi?
Günlük hayatta birçok kişinin severek tükettiği kahve, çok fazla tüketildiğinde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Aynı zamanda yanında tüketilen şeylere de dikkat edilmesi gereken kahve, birlikte tüketilen ürünle etkileşime girebiliyor. Peki kahve tüketirken aynı zamanda ilaç içmek zararlı mı?

Kahve ile birlikte ilaç kullanırken dikkatli olunmalıdır çünkü kahve, içerdiği kafein nedeniyle vücuttaki ilaçların etkilerini etkileyebilir. İlaçlar, kahveyle etkileşime girebilir ve bu etkileşim bazı durumlarda istenmeyen sonuçlara yol açabilir. İlaçların emilimini, dağılımını ve metabolizmasını etkileyebilir, bu da ilaçların etkinliğini değiştirebilir. İlaçları kullanırken üzerinde yazan talimatlara dikkat ederek ve gerekli öğünlerle tercih edilmesi önemlidir. Belirlenen içecekle almak ve öğünlere dikkat ederek, sağlıklı besinlerle birlikte tüketilmesi gerekir. Özellikle kafein bulunan kahve ile birlikte tüketmek zararlı olabilir. Kahvedeki kafein uyarıcı bir madde olduğu için ilaçlarla etkileşime girebilir. Aynı zamanda bazı ilaçlar da kahve ile etkileşime açık olabilir. Sindirim sistemini etkileyen ilaçları kullanırken, kahve ile ile tüketilmemesi daha önemlidir. Özellikle, tiroid, diyabet, soğuk algınlığı ve alerji, alzheimer, astım ilaçları gibi ilaçların kullanımında kahve tüketmemeye dikkat edilmesi gerekir.

Araştırmalar, kahvenin midenizi harekete geçirebileceğini, yiyeceğin sindirim sisteminizden geçmesi için gereken süreyi değiştirebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, sabah kahveniz aldığınız ilaçlarla da etkileşime girebilir ve bunların kan dolaşımınıza emilme hızını da değiştirebilir. 

Bu, ilacınızı alırken aynı zamanda kahve içmenin, ilaçların sizin için ne kadar iyi çalıştığını etkileyebileceği anlamına gelir. 2020’de bir grup araştırmacı çok sayıda ilacı ve bunların kahveden nasıl etkilendiğini inceledi. Kahvenin “birçok ilacın emilimini, dağılımını, metabolizmasını ve atılımını önemli ölçüde etkilediğini” bildirdiler.

www.health.com


Eğer yüksek tansiyon, kalp gibi rahatsızlıklarınız varsa, kafein tüketmemeye ve bunun yanında aynı anda ilaç almamaya dikkat etmelisiniz. İlaçlarınızı kullanmadan önce, kullanımını nasıl sağlayacağınıza dair bilgileri bir sağlık danışanına başvurarak öğrenebilir, herhangi ciddi rahatsızlıklarınız varsa kafein içeren ürünleri kullanmamayı tercih edebilirsiniz.

Kaynak: www.health.com,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.