Kahve İshale İyi Gelir mi?

Kronik ishalin birçok nedeni vardır. Bazıları hastalıktan kaynaklanır. Bu makale çoğunlukla, ishalde hızlı bir iyileşme ile sonuçlanabilecek değişiklikler yapabileceğiniz nedenlere odaklanmaktadır.

Bu tip ishal genellikle ağrısız ve kalıcıdır ve kanama, anemi, kilo kaybı veya yorgunluk gibi hastalık belirtileri yoktur. Sık sık gevşek dışkı günlük bir olaydır. Ara sıra normal dışkı olabilir. Bir tuvaletin ulaşabileceği yerde kalma ihtiyacına rağmen, kişi bunun dışında iyidir.

Çok sık olarak, ishal aşırı alınan diyetteki bir şeyden kaynaklanır. Genellikle bu, fazla şeker veya kimyasal maddedir. Yaygın örnekler alkol ve kafeindir. Aşırı alkol, özellikle bira ve şarap, ertesi gün gevşek dışkıya neden olabilir. En iyi test, alkolü tamamen durdurmak ve ishalin durup durmadığını görmektir. Olursa, içmeye daha mütevazı bir düzeyde ihtiyatlı bir şekilde devam edilebilir.

Kafein içeren içecekler ishale iyi gelmez! İshal Yapar!
müshil potansiyeli vardır. Günde iki veya üç fincandan fazla kahve veya çay genellikle ishale neden olabilir. Baş ağrısından kaçınmak için birkaç gün içinde yavaş yavaş geri çekilin ve bir süre olmadan gitmeyi deneyin. Kafeinsiz içecekler hala dışkıyı gevşetebilecek kimyasallar içerebilir. Çoğu insan daha küçük miktarları iyi tolere edebilir.

Bazı şekerler ishale neden olabilir. Örneğin, yapay şeker sorbitolü tatlandırıcı olarak kullanılır. Genellikle diyet sakızlarında ve şekerlemelerinde veya kahve veya çayda şeker yerine kullanılır. Kalorisi yoktur, ancak yeterli miktarda alındığında bilinen bir müshildir. Mannitol, sorbitol ile sıklıkla bulunan bir başka tatlı maddedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.