Kallisto ve Zeus (Zeus’un Çapkınlığı)

Callisto
Artemis


Yunan mitolojisinde, Arkadia krallarından Lykaon’un kızı olan Kallisto ismindeki güzel mi güzel genç ve bakire peri, Artemis’in(12 Olympos tanrısındandır. Kardeşi Apollon babası ise Zeus’dur.Bakireliği ile bilinen bir tanrıçadır.)arkadaşıdır. Artemis, Kallisto ile çok yakın arkadaştır çünkü en beğendiği özelliği kendisi gibi bakire olmasıydı, ta ki bizim baş tanrı olarak bildiğimiz çapkınlıkta üstüne kimse olmayan Zeus, bizim genç ve güzel bakiremiz Kallisto’yu görene kadar.

Zeus önceden Artemis’e bu genç bakire peri Kallisto’nun da kendisi gibi lekesiz ve saf kalacağını yani bakireliğini koruyacağına dair söz vermişti. Lakin bütün güzelliklere hayran kalan Zeus, bu genç ve güzel kıza içten içe sevgi besledi ve onun ile birlikte olmaya karar verdi. Bu genç ve güzel peri kızı Kallisto ormanda çamlar altında dinlenirken baş tanrı Zeus yine kılık değiştirme özelliğini kullanarak, Artemis’in kılığına girerek genç kızın yanına sokulur. Saf ve temiz olan Kallisto yanına gelenin Artemis olduğunu görünce çekinmedi ve onu iyi karşıladı. Fakat Zeus her zaman ki gibi genç kızın bakireliğini elinden aldı. Saf Kallisto  gelenin Artemis değil de Zeus olduğunu anladığında iş işten çoktan geçmişti.

İlginizi Çekebilir:  Danae ve Zeus (Zeus’un Çapkınlığı)

Günahını kimseye sezdirmemeye çalışan Kallisto bu konuda kendini çok zorladı. Ama içten içe bakireliği gittiği için kendini paralıyordu. Bir gün Kallisto gölde arkadaşları ile beraber iken Artemis, Kallisto’yu görür ve vücudunun kirlendiğini anlar. Zeus, Artemis’in kızgınlığından genç sevgilisini korumak adına güzeller güzeli tatlı Kallisto’yu ayı kılığına sokmuştur. Ama yine de Artemis’in gazabından kurtulamayacaktır. Artemis bu ayıyı yani güzel Kallisto’yu okları ile delik deşik eder.

İlginizi Çekebilir:  Mitoloji Nedir?

Lakin güzeller güzeli Kallisto ölmeden önce dünyaya bir bebek getirir. Bu doğan çocuğuna Arkas adını verdiler ve bu çocuk Arkadialıların babası oldu.

Bizim güzeller güzeli tatlı Kallisto’ya gelirsek, Zeus tarafından ayıya çevrilip te Artemis tarafından öldürülünce Zeus bu dehşet ölüme dayanamadı ve sevgilisini göklere aldı. Gök yüzünde sevgilisinin ilelebet yaşayacağı bir kutup yıldızına çevirdi. Bu kutup yıldızının adı da ”Büyük ayı” yıldızıdır.

İlginizi Çekebilir:  Lykurgos'u Feci Şekilde Ölümü


Gelelim genç ve güzel Kallisto’nun babası olan Lykaon’un başına gelenlere yine her zaman ki gibi baş kahramanımız, baş tanrı Zeus’tur.
Zeus yer yüzünde seyyah kılığında tedbirli şekilde gezerken Lykaon’un misafiri olmuştur. Bu Arkadia krallarından olan Lykaon’da kan dökücülüğü ile ün kazanmıştır.

Bu kral kendisine misafir olanları yakalatıp öldürür ve bu şekilde eğlenirdi. Zeus kralın bu huyunu bildiği için tedbirlidir. Kral da öldürdüğü diğer misafirlerin etinden yaptığı yemeği ikram eder. Zeus bu hatsizliğe o denli kızar ki hiddetinin göstergesi olarak gök yüzünden kendi kudretinin göstergesi şimşekler ile krallığını yok eder ve kralı şuan ki kurt şekline çevirir.

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara