Yunan Mitolojisinde Uranos (Gök) ve Gaia (Yer) Kimdir?

Yunan mitolojisinde bu yazımızın konusu Uranos ve Gaia. Öncelikle Yunan mitolojisinde ensest birleşmelere alışkın olmamız lazım. Kardeşi ile annesi ile çocuğu ile bir çok farklı türde birleşmelere şahit olacağız başta bunu belirtmek isterim . Bu tarz bir ensest birleşmeden Gaia öz oğlu Uranos ile birleşti . Onların ilk birleşmelerinden Titanlar doğdu. Bunların altısı erkek altısı dişi olmak üzere toplam on iki Titan doğuyor. Bunlar sırası ile Okeanos, Koios, Krios, Hyperion, İapetos, Kronos, Theia, Rhea, Mnemosyne, Phepe, Tethys, Themis’dir.

Uronos ve Gaia titanları doğurduktan sonra Kyklops’ ları doğurdu . Tanrılara benzeyen fakat alnının arasında tek bir göze sahip olan Kyklops’lar şunlardır; Beontes, Steropes, Arges‘ dir.

Kyklops

Titanlar ve Kyklops’lardan başka omuzlarından başlayan yüzer kolları sallanan ve sırtlarında ellişer başı olan; Kottos, Briareos, Gyges adındaki devler dünyaya geldi . Bunlara Hekatonehires veya Centimanes de denilir.

Yunan mitolojisinin önemli figürlerinden olan Uranos, bir rivayete göre rüyasında çocuklarının kendi saltanatına son vereceğini diğer bir rivayete göre ise tuhaf bir korku paniğine kapılıp çocuklarından korkmaya başlar ve çocuklarını doğar doğmaz onları bir kafeste tutsak edip, yerin derinliklerine yolluyor ve orada hapsediyordu. Çocuklarının tutsak edilmesine önce huzursuzlanıp sızlanan Gaia sonralardan kocasına kin duyup kocasından intikam almak için plan yaptı ve göğsünden parlak çeliği çıkartıp o çelikten keskin bir tırpan yaptı sonrasında çocuklarına bu olaydan bahsetti .

Çocukları bu intikam ateşinden korktular ve hepsi bu planı reddetti . En son doğan oğlu cesur Kronos annesine yardım edeceğini ve babasının saltanatına son vereceğini söyledi . Akşam olunca Uranos arkadaşı olan gece ‘ yi arkadaş olarak yanına aldı ve karısını görmeye geldi , konuştular biraz vakit geçirdikten sonra yattılar.

Hiç bir şeyden şüphelenmeyen kocası derin derin uykuda iken annesi tarafından çağrılan Kronos mekana geldi ve gözünü kırpmadan babasını biçti , derin yaralardan sızan siyah kan damlaları yere damladı ve bu damlamadan sonra yenilmez Erinyes ( hiddet)’ler korkunç Geants (dev)ler ve Meliades perileri doğdular. Babasının tesisini denize atan Kronos deniz köpürmesinden güzellik ve aşk tanrısı olan Aphrodite doğdu.

Daha fazlası için sitemizin Mitoloji kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.