Karadeniz’e Dökülen Akarsular

Türkiye’de akarsuların büyük bir çoğunluğu kaynaklarını ülke topraklarından alırlar ve çevrelerindeki denizlere dökülürler. Sadece Asi ve Meriç Nehirleri başka ülkelerden doğmuş ve Türkiye sınırlarında denize dökülmüştür. Öte yandan Fırat, Dicle, Aras ve Çoruh Nehirleri, Türkiye sınırları içerisinde doğmuş fakat başka ülkelerde denize dökülmektedir. Bu yazımızda Karadeniz’e dökülen akarsulardan bahsedeceğiz. Karadeniz’e dökülen akarsular nelerdir? Karadeniz’e dökülen akarsuların isimleri nedir?

İlginizi Çekebilir:  Kalkolitik Çağ Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Karadeniz Bölgesi, ülkemizin en geniş açık havzaya sahip olan bölgesi olmakla beraber Türkiye’deki akarsuların büyük bir çoğunluğu Karadeniz’e dökülmektedir.

Karadeniz Bölgesindeki dağlardan kaynağını alan bu akarsuların boyları, çoğunlukla kısadır. Söz konusu akarsular yıl boyunca bol miktarda su taşırlar. Karadeniz Bölgesindeki dağlardan kaynağını alan akarsulara örnek olarak;

1. Aksu

2. Değirmendere

3. Fırtına

İlginizi Çekebilir:  Rüzgar Enerjisi Nedir? Türkiye’de ve Dünyada Potansiyeli Nedir?

4. Pazar

5. Bolaman Çayı

6. Melet

7. İkizdere

Akarsuları verilebilir.

İç bölgelerden kaynağını alan ve daha sonra Karadeniz’deki dağları aşıp denize ulaşan akarsular ise doğudan batıya doğru şöyledir;

1. Çoruh Nehri

2. Doğankent Nehri

3. Yeşilırmak

4. Kızılırmak

5. Kocaırmak

6. Sakarya

Kızılırmak Nehri, 1355 kilometrelik uzunluğu ile tamamı ülke içerisinde kalan en uzun akarsu olma özelliğini taşıyor. Batıya doğru bir yol izleyerek büyük bir yay çizen Kızılırmak, daha sonra kuzeye yönelir ve Delice, Devrez ve Gökırmak’ı aldıktan sonra oluşturduğu Bafra Deltasını geçerek Karadeniz’e dökülür.

İlginizi Çekebilir:  Matematik Coğrafya Nedir?

Öğretmen Seçme Sınavı 2006 Sorusu

Aşağıdakilerden hangisi Kızılırmak’ın kollarından biri değildir?

A. Çekerek

B. Delice

C. Gökırmak

D. Devrez

Doğru Cevap: A (Çekerek, Yeşilırmak’ın bir koludur)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara