Libero ve Ön Libero Nedir? Farkları Nelerdir?

Libero, günümüzde stoperle sıkça karşılaştırılan aynı zamanda ön libero ile arasındaki farkı merak edilen bir mevki. Günümüzün futbol takımlarında libero kavramı her ne kadar terk edilmiş olsa da maç esnasında oyuncular libero olarak görev yapabilmektedir. Peki libero ve ön libero nedir? Farkları nelerdir? Liberonun görevi nedir? Ön liberonun görevi nedir?

İlk başta şu dizilişi vererek akıllardaki soru işareti bırakmayalım.

Kaleci->Libero->Stoper->Ön Libero

Libero Nedir?

Libero, stoperlerin de arkasında bulunan defans oyuncusu ya da oyuncularına denir. Oyunu en geriden başlatır. Liberolar rakiple ikili mücadeleye girmek yerine topu kaleye yaklaştırmamak için geriye düşen topları alır ve rakip forvetlerle adam adama mücadeleye girmezler.

 

Liberoların Görevleri Nelerdir?

1. Stoperlerden sonra kademede görev yaparlar.
2. En geride bulunan oyuncudur.
3. Sezgisel olarak müdahalede bulunurlar.

Ön Libero Nedir?

Ön libero, en net tabiriyle defansif orta saha oyuncusudur. Orta saha ile defans arasında bir köprü görevi görmektedir. İkili mücadelede fizik güçleri iyi olmalıdır. Topu tehlikeli bölgeye taşıyacak oyuncular ön libero oyuncularıdır. Bir dönem Galatasaray forması giyen Felipe Melo; Beşiktaş forması giyen Hutchinsin, Fenerbahçe’de forma giyen Mehmet Topal, tipik bir ön liberodur.

Ön liberolar genellikle tek olurlar fakat 4-2-3-1 sisteminde defansın önünde 2 ön libero bulunur. Özellikle hücum gücü yüksek takımlara karşı, nazaran güçsüz takımların uygulandığı bir sistemdir. Çift ön libero, hücumu aksatması yönünden tercih edilmez.

Ön Liberoların Görevleri Nelerdir?

1. Ön liberolar top kesmekle görevlidirler.
2. Defans ile orta saha arasında bir köprü görevi görürler.
3. Rakibi orta sahada presle karşılarlar.
4. Ön liberolar, fiziki gücü yüksek oyunculardır.
5. Adam adama mücadele ederler.
6. İleriye top çıkartırlar.
7. Top çalmak, hava topu kazanmak da görevleri arasında gösterilebilir.

Farkları Nelerdir?

Liberolar, görev itibariyle stoperlerden bir defans oyuncusu olarak geride bulunur. Liberolar, ön liberolara göre daha da geride bulunur. Libero bir defans oyuncusu sayılırken ön liberolar, bir orta saha oyuncusu olarak kabul edilmiştir.

Kısaca libero ile ön libero arasındaki fark budur. Liberolar, günümüz futbolunda her ne kadar görev almasalar da ön liberolar önemli bir görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: