Karta El Koyun Hatası Nedir?

Genellikle fiziksel pos cihazları üzerinden aldığınız ‘karta el koyun’ uyarısı çok nadir durumlarda karşınıza çıkacaktır. 

Pos Cihazı Neden Hata Verir?

Pos cihazından çekim yapmaya çalıştığınızda karta el koyun haricinde onlarca hata koduyla karşılaşabilirsiniz. Fakat birkaç tane kod size çok tanıdık gelecektir. En çok verilen uyarı red-yetersiz bakiye ya da kibar olan bankaların verdiği uyarı: hesap müsait değil. Bundan sonra ise iletişim-internet ile ilgili bağlantı problemleri olacaktır.

Asıl konumuza dönüp karta el koyun hatasını açıklamamız gerekirse, o an işlem yapılmaya çalışılan kart için kayıp/çalıntı ihbari verilmiş ve kart güvenlik sebebiyle kapatılmıştır. Bu şekilde bir uyarı ile karşı karşıya kaldıysanız, sakin olun ve ilk yapmanız gereken hareket müşterinizden kartın ona ait olduğunu bir şekilde ispatlayabilmesi için kimlik belgesi isteyin.

Bunun sebebi, eğer kötü niyetli bir şahıs işlem yapmaya çalışıyorsa karta el koyarak direkt olarak kötü niyetli işlemleri durdurabilirsiniz. Karta el koyun hatası son kullanma tarihi geçmiş ya da başka bir sebepten kapanmış kart gibi değildir. Kartın kesin olarak ihbar edilmiş olması anlamına gelir.

Bazı müşteriler kendi kartlarına kayıp ihbarı verdikten sonra bulup aynı kartla işlem yapmaya çalışabiliyorlar. Bu yüzden her bu hatayı gördüğünüz kişiye de hırsız muamelesi yapmayın!

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir