Hollanda’daki Saldırının Faili: Yozgat Doğumlu Gökmen Tanış

Gökmen Tanış kimdir? Hollanda’da sivillere yönelik yapılan tramvay saldırısının faili olarak gösterilen Gökmen Tanış kimdir? Hollanda’daki saldırıyı yapan Türk mü? 

Politie Utrecht adlı medya kanalının haberine göre Hollanda’daki saldırıyı gerçekleştiren kişi, Gökmen Tanış. Politie Utrecht isimli medya kanalı Hollanda’da gerçekleştirilen saldırının arkasında Gökmen Tanış isimli bir Türk’ün olduğunu iddia etti. 

Geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda’da yaşanan elim olayın ardından İslam dünyasında geniş çaplı protestolar yapılmıştı. Hollanda’daki saldırının da bu nedenden yapılmış olabileceği yönünde ihtimaller göz önünde bulunduruluyor. 

BBC Türkçe’nin haberine göre Hollanda’nın Utrecht kentinde yaşayan bir Türk iş adamı, Gökmen Tanış’ın 2 Temmuz 1981 Yozgat doğumlu olduğunu söyledi ve Tanış’ın daha önce de Çeçenistan’a gidip Ruslarla savaştığını söyledi. 

BBC Türkçe’nin haberindeki iş adamı saldırıyı gerçekleştiren Gökmen Tanış hakkında “Birkaç sene önce IŞİD’le bağlantısı nedeniyle tutuklanıp bırakıldı. Türk toplumuna pek karışmazdı, münzevi bir tipti.” ifadelerini kullandı. 

Hollanda’daki saldırı ile ilgili olarak Hollanda Başbakanı Mark Rutte, söz konusu saldırı ile ilgili olarak “açık bir terör eylemi” ifadesini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir