Ekonomi

Kategori Zammı Nedir? Ne Kadar?

Kategori zammı nedir ve ne kadardır? Kategori zamları nasıl ve hangi durumlarda verilir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli mağazacılık kavramlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “kategori zammından” söz edeceğiz.

Kategori Zammı Nedir?

Mağazaların yaptıkları ciroları bakımından bulundukları yere kategori adı verilir. Bu kategoriler A, B, C, D, A+, A++ ve FS gibi farklı alanlara ayrılır. D, en düşük FS ise en yüksek kategorili mağazadır. Yaptıkları ciroları ile birbirlerinden ayrılan mağazalarda ciroların hangi aralıkta olacağı ise mağazanın markası ile ilgilidir. Örneğin yerli giyim mağazalarında FS mağazaları genelde 1 milyonun üzerinde yapar.

Kategori zammı ise mağazanın bulunduğu kategoriden bir üst kategoriye geçmesi durumunda verilir. Bu kategorideki bir mağazada çalışan personeller bir alt kategoride çalışan personellerden daha fazla maaş alırlar. Bu zamlar asgari ücrete gelen zamlardan bağımsızdır.

Kategori Zammı Ne Kadar?

Kategoriler arası ciroların farklı olabildiği gibi kategori zamları da mağazadan mağazaya değişebilir. Ancak zamlar genelde 150-200 TL arasında değişmektedir. Kategori zamları çalışanların motivasyonunu sağlamak için mağaza tarafından sağlanan bir imkandır. Örneğin pirim sistemi de motivasyon amaçlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.