Ekonomi

Ülkemizin Para Birimi Olan Lira’yı Başka Hangi Ülkeler Kullanıyor? Lira Hangi Ülkeden Alındı?

Ülkemizin para birimi olan Lira, sanılanın aksine Türkiye’ye veya Türklere özgü bir para birimi değil. Peki ülkemizin para birimi olan Lira hangi ülkeden alındı? Türkiye dışında hangi ülkeler Lira para birimini kullanıyor? Bu yazımızda kısaca Lira’dan söz edeceğiz.

Lira Hangi Ülkeden Alındı?

Türkiye’nin para birimi olan Lira, İtalya’nın Euro para birimine geçmeden evvel kullandığı para birimidir. İtalya’nın Euro’dan önceki para birimi ise Liret’tir.

Türkiye ise para birimini İtalya’lardan almış ancak ufak bir değişiklikle Liret’i Lira yapmıştır. Türkiye’nin dışında Lira para birimini kullanan pek çok ülke bulunmaktadır. İşte Türkiye dışında Lira para birimini kullanan ülkeler:

Suriye ?? : Suriye Lirası
Lübnan ?? Lübnan Lirası
Mısır: Mısır Lirası

İtalyan Liret’i

2002 Tarihli NTV Haberi

Avrupa tek para birimi Euro’nun yılbaşında dolaşıma çıkmasıyla birlikte, parasal birliğe dahil olan ülkelerin para birimleri tarih oluyor. 28 Ocak’da Hollanda Florini, 9 Şubat’da İrlanda Lirası, 17 Şubat’ta Fransız Frangı’nın tedavülden kalkması ardından, kalan 9 ülkenin para birimi 28 Şubat Perşembe günü, yasal para olma özelliğini kaybederek dolaşımdan kalkacak.

Lira’nın Tarihçesi

İlk Osmanlı Lira’sı ilk kez Sultan Abdülmecid zamanında 5 Ocak 1843 tarihinde basılmıştır. Kağıt paranın basılmasından evvel kullanılan bu paraya da Sarı Lira adı verilmiştir. Osmanlı Devleti zamanında basılan ilk kağıt paraya ise Kaime’dir.

Cumhuriyet’in ilan edilmesinden sonra 30 Aralık 1925 tarih ve 701 Sayılı Mevcut Evrak-ı Nakdiye’nin Yenileriyle İstibdaline Dair Kanun kabul edilmiş ve ilk Türk banknotlarının basılmasına karar verilmiştir.

Cumhuriyet tarihinde Lira’nın ön yüzünde sadece Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün resimleri yer almıştır. Bu, eski bir devlet geleneği olduğundan paranın ön yüzünde sadece o zamanın devlet başının resmi bulunurdu ancak Adnan Menderes zamanında 1952’de alınan bir kararla Lira’nın ön yüzünde sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün yer alması kanunlaştırılmıştır.

2005 yılında ise Lira’dan altı sıfır atılarak YTL’ye geçici bir geçiş yapılmış ancak daha sonra 2009 yılında geçiş sürecinin tamamlanmasının ardından tekrar TL’ye dönülmüştür.

Türk Lirası ile İlgili Rakamlar

  • Alt Birim: Kuruş
  • Sık Kullanılan: 5 kr, 10 kr, 25 kr, 50 kr, 1 TL
  • Nadir Kullanılan: 1 kr
  • Kullanıcıları: KKTC, Türkiye Cumhuriyeti
  • Enflasyon: %20.30 (Aralık, 2018)
  • Kodu: TRY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.