Teknoloji

Kırık Link Temizleme

Kırık veya Ölü link web sitesindeki link adresinin bazı sebeplerden dolayı artık erişilemez olduğu anlamına gelmektedir. Web sitesine tıkladığınızda bir hata mesajı görüntülenir. Bunun birkaç sebebi olabilir;

  1. Ulaştığınız adres kaldırımış olabilir,
  2. Ulaşmaya çalıştığınız link kullandığınız güvenlik duvarı uygulaması veya virüs programı tarafından engelleniyor olabilir,
  3. Linkin bulunduğu web sitede dışarı giden linklere karşı bir blok olabilir.

Kırık link çoğu açıdan olumsuz bir şeydir. Web sitenize gelen ziyaretçi linke ulaşamadığı vakit derhal siteden ayrılarak başka kaynaklarda arama yapmaya başlayacaktır. Bu durum da ziyaretçileri web sitenizde tutma sürenizi olumsuz etkileyecek ve bu problem seo açısından bile bir sıkıntı yaratacaktır.

Bir web sitesinde edindiğiniz önemli bilgiyi tekrar edinmek için girmeye çalıştığınız vakit kırık link ile karşı karşıya kaldı iseniz, web sitelerinin sayfalarını önbelleğe alan siteler vasıtası ile linkin son görünümüne ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Eğer web sitesi sahibiyseniz sitenizdeki yüzlerce linki tek tek bulup kontrol etmeniz neredeyse imkansız olacaktır. Şükür ki bunu bizim için yapan web siteleri ve uygulamalar mevcut. Şimdi bu sitelerden bahsedip kırık linkleri temizlemenizi hızlandırmaya çalışacağız.

Kırık Link Temizleme için Websiteleri

İlk tavsiye edeceğim web sitesi brokenlinkcheck.com adresi satıra web sitesi adresinizi girdiğinizde tek tek tüm linklerinizi kontrol ederek kırık linkleri karşınıza çıkarıyor. Tarama süresi web sitenizin büyüklüğüne göre birkaç saat dahi alabilir fakat problem yok bilgisayarın başında beklemek zorunda değilsiniz sistem otomatik çalışıyor.

Türkçe web siteleri içinde en iyilerinden diğeri ise r10.net forumundaki analiz aracı buradan erişebilirsiniz. İçindeki kırık link kontrolü yapmak istediğiniz web sitelerini alt alta yazarak toplu kontrol yapma imkanınız da var.

WordPress Kırık Link Eklentisi

WordPress saolsun her konuda imdadımıza yetiştiği gibi bu konuda da bize pratiklik sağlıyor. Broken Link Checker isimli eklenti sayesinde hızlı bir şekilde sitenizdeki kırık linkleri kendi paneliniz üzerinden tespit edebilirsiniz. Tabii her eklentiyi siteye eklemek siteyi yavaşlatabilir fakat bu uygulamada endişelenmeye gerek yok ne de olsa arka planda sürekli çalışan bir eklenti değil. Uygulama 500 binden fazla indirme almış ve sürekli olarak güncelleniyor. Bu açıdan baktığımızda kullanılabilir görünüyor. Eklentiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.

Belki bir gün yukarıda verdiğim linkler de hasar görecek. Böyle bir durumda yazıyı hemen düzenlemeliyim yoksa çok ilginç bir ironiyle karşı karşıya kalabiliriz.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds