Kıyılarda Çeken Akıntıya Dikkat

Her yaz öncekini özleterek daha bir sıcak geçiyor. Bu durumda da en güzel serinleme yöntemi kendimizi soğuk sulara atmak. Fakat çok önemli olmasına rağmen fazla dikkat edilmeyen çoğu kişi tarafından adı dahi duyulmamış ‘çeken akıntı’ göz ardı ediliyor. İngilizcesi ‘Rip Currents’ olan çeken akıntı karadeniz kıyılarında daha çok görülmesinin yanında tüm kıyı kesimlerinde yaşanabilecek bir problem. Karadenizde bunu daha sık görülür yapan şey ise dalgaların sıklığı. Sanılanın aksine karadenizde insanlar dalgalar değil daha çok çeken akıntı yüzünden boğuluyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Dünya Devi Uber'e FETÖ Damgası

Peki bu çeken akıntı nedir? Dalgalar sürekli ve sert bir biçimde kıyaya doğru deniz dibindeki kumları ittiği için kum tepecikleri oluşturur. Bu sebeple suya girdiğinizde sizi açığa doğru çekecek bir akıntı oluşur. Akıntı o kadar kuvvetlidir ki tersine yüzerek kurtulmanın imkanı yoktur. Hatta bu insana yarardan çok zarar verir. Şöyle ki bu şekilde yorulacak bir süre sonra boğulacaksınızsır. Yapılacak en akıllıca şey ise kıyıya paralel bir biçimde yüzerek çeken akıntının olduğu bölgeden çıkmak. Zira tüm kıyı boyunca olması mümkün değildir. Aynı şekilde sizi sonsuza kadar açığa çekemeyeceğinden dolayı belli bir süre sonra akıntı bitecektir. Yani kendinizi sakin bir şekilde akıntıya da bırakabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir:  Basketbolda Numaralarına Göre Mevkiler Nelerdir?

En akıllıca şeylerden diğeri ise denize yalnız başınıza girmemektir. Dışardan bakıldığında çeken akıntıyı anlamak çok zor olsa da kıyının belli kısımlarında dalgaların erken kırılmasından bunu anlayabilirsiniz.

Her konuda olduğu gibi denizde de kazaların birinci sebebi kendine aşırı güvendir. Yalnız başına denize girip kendimi kurtarırım düşüncesi yüzünden her sene onlarca can kaybedilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Gökhan Açıkkolu Kimdir?

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri