Kahve mi Çay mı?

Çay ve kahve, birbirinden ayrı düşünülemeyen iki içecek. İki dost ve aynı zamanda iki ezeli rakip gibi. Çay ve kahve kimi zaman dostluklarda kimi zaman da ayrılıklar da olmazsa olmaz eşlik edicilerdir. Çay mı kahve mi? Diye soracak olursak hangimiz ne nedenle çayı, ne nedenle kahveyi tercih ederdi?

Çay 🍵 

Çay biraz fakir içeceği, kimilerine göre fakir duyguların içeceği. Ama buharı üzerinde sıcak bir çaya talip olmayan yoktur. Demi, suyu ayrıdır. En güzeli dostlarla ve sevdiğiniz insanla baş başa içmektir. Çayın her daim samimi bir havası vardır. En ücra köşelerden en elit tabakaya kadar çay vardır. Çay, henüz her şey bitmedi demektir.

İlginizi Çekebilir:  Bilginin Kazanımı ve Getirileri Üzerine

Kahve ☕ 

Kahve biraz zengin içeceğidir. Her yerde bulunmaz, her yerde de içilmez. Starbucks başta olmak üzere benzeri yerleri değerlendirmeye almıyorum. Türk kahvesi mesela. Kahvenin biraz daha ağır bir havası vardır. Kahvenin ayrıca kırk yıl hatırı vardır. Özeldir.

Çay da kahve de dostlarla, sevdiklerinizle içilince güzeldir. Sıcaktır, bizi yansıtır. Soğuk içeceklerin donukluğu yoktur üzerlerinde.

İlginizi Çekebilir:  Konuşmadan Anlaşabilmek Gerekir

Şekerli, şekersiz; şekersiz içenlerin şekerli içenleri dışlaması, şekerli içenlerin şekersiz içenleri yadırgaması dahi güzel bir sohbete konu olur. Doyumsuzdur.

Velhasıl insanlar, özellikle kültürümüz çaya da kahveye de ayrı bir önem verir. Yalnız çay biraz daha kahveye ağır basar. En azından biraz daha popülerdir. Çabuk tüketilir, her yerde vardır. Kahveye göre içimi çeşitlilik gösterir. Yemekten sonra, birilerini beklerken ya da üzgünken.

İlginizi Çekebilir:  İnsan Neden Nefret Eder?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cucee sigara