Kobani (Ayn el Arab) Nerede? Kimler Yaşıyor? Neden Önemli?

Kobani olarak da bilinen Ayn el Arab nerede, kimler yaşıyor? Bölgenin stratejik önemi nedir? Daha önceki yazılarımızda Suriye sınırında yer alan önemli stratejik bölgelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ‘Kobani olarak da bilinen Ayn el Arab’dan söz edececğiz.

Kobani (Ayn el Arab) Nerede?

Suriye’nin Halep şehrine bağlı bir bölgedir ve bölge, Fırat Nehri’nin Suriye topraklarında ilk buluştuğu yerde kurulmuştur.

Menbiç’in kuzeydoğusunda; Tel Abyad’ın batısında ve Rakka’nın kuzeybatısında yer alır. Osmanlı Devleti zamanında 170 köyün dahil olduğu Ayn el Arab bölgesi’ne ”Arappınar” ismi verilmiş ancak daha sonra bölgenin ismi Suriye Hükumeti tarafından Ayn el Arab olarak değiştirilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Erzurum Doğal Güzellikleri Turistik Yerler

Ayn el Arab bölgesi, Şanlıurfaya bağlı Suruç ilçesinin güneyinde bulunmaktadır. Bölgenin 55 bine yakın (54.681) nüfusu vardır. Türkiye sınırına çok yakın olması ve çeşitli etnik unsurların bir arada yaşamasından dolayı oldukça riskli bir bölgedir.

PKK ve YPG terör örgütlerinin yuvalarından biri olan Ayn el Arab, bölgedeki Kürtler için de oldukça önemli bir nokta. Şehrin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilmesi ve kontrolünün sağlanması halinde PKK ve YPG’nin lojistik kaynaklarına da büyük darbe vurulmuş olacak.

İlginizi Çekebilir:  Cebelitarık Boğazı Nerede? Önemi ve Özellikleri Nelerdir?

Terör örgütünün kuzeydeki kalelerinden olan Ayn el Arab bölgesi, Türkiye’nin kuzey sınırındaki en hareketli ve sıcak bölgelerin başında geliyor. Sınırın hemen yanı başındaki bölge halkının önemli bir kısmı da yine Kürtlerden oluşuyor.

Ayn el Arab mı? Kobani mi?

Bölgenin asıl ismi Ayn el Arab ancak bölgedeki Kürtlerin azımsanmayacak kadar fazla olması nedeniyle Kürtler bu bölgeye Kobani diyor. 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında vuku bulan Kobani Olayları sonrasında bölge, Kürtler tarafından bilinçli bir şekilde Kobani olarak telaffuz ediliyor.

İlginizi Çekebilir:  Haseke Nerede? Stratejik Önemi Nedir?

Kobani Olayları Nedir?

IŞİD’in Ayn el Arab yani Kobani‘yi kuşatması üzerine YPG militanlarının Türkiye’nin kuzeyinden silah sevkiyatına 62. hükumetin izin vermemesi üzerine HDP tarafından başlatılan ve sokağa çıkma çağrısı ve silahlı çatışmalar ile genişleyen eylemler silsilesidir. Olaylar sonrasında 46 kişi ölmüş, 682 kişi de yaralanmıştır.

Kobani ile İlgili Aramalar

Google’da Kobani ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; kobani nerede kimler yaşıyor kobani neden önemli rojava nerede kobani olayı nedir kobani savaşı kobani son durum kobane dağı suruç nerede,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara