Sağlık

Kolonoskopi Öncesi Çay İçilir mi?

İnsanların en çok çekindiği tıbbi işlemlerden biri olan kolonoskopi, sağlıklı bir teşhis amacıyla kullanılan en güvenli yöntemlerden biridir. Makattan girilerek kalın bağırsak bölgesi detaylı bir şekilde incelenir. Böylelikle oluşan bir polip ya da başka bir rahatsızlığa hızlı bir müdahale imkanı olacaktır. Çoğu işlem öncesi gibi kolonoskopi öncesi dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır.

Öncelikle uzman hekiminiz sizlere bununla ilgili, özellikle son birkaç gün için bir diyet listesi verecektir. Bu listeye harfiyen uymanız, işlemin daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesi açısından önem arz etmektedir. Bir gün öncesi sıvı tüketiminde problem görülmemiştir.

  • Kolonoskopi öncesi çay içilir.

Ancak kesinlikle dikkat etmeniz gereken konu, kolonoskopi yapılacağı gün çay sahil olmak üzere hiçbir katı ve sıvı tüketmemeniz olacaktır. Ayrıca tamamen ve her zaman sağlığınız için zararlı olan sigara da içilmemelidir. Cerrahi bir işlem olmamasına ve çok bir ilişkisi bulunmamasına rağmen, özellikle anestezi yapılacak bir işlem öncesinde bu zararlı şeyleri bırakmanız, riskleri azaltmak açısından çok büyük önem arz edecektir.

Sonuç olarak, çay çoğunlukla ve özellikle şekersiz kullanıldığı zaman zararsız bir içecek olsa da sıvı sınıfına girdiğinden dolayı sıvı için yapılan tüm kısıtlamalar aynen geçerli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.