Ekonomi

Zarar Niteliğindeki Krediler Ne Demek?

Günümüzde bir şekilde, hepimizin yolu bankaya düşüyor. Milyonlarca insan kredi çekince haliyle herkes kredisini düzenli ödemekte güçlük çekebiliyor. Bankalar kredileri belirli bir faiz oranıyla, doğal olarak kâr elde etmek amacıyla verirler. Ancak bütün riskler hesaplansa da bir miktarlık kısmı zarar niteliğindeki krediler sınıfına düşebilir. Peki bu terimin anlamı nedir? Buna benzer şekilde batığa vermek tabiri de kullanılmaktadır. Her iki tabir de bir kredi kuruluşunun kesinlikle istemeyeceği cinsten durumlardandır.

Zarar niteliğindeki krediler demek, bir kişinin banka borcunu ödeyememesi durumunda yasal takip durumuna kadar düşmesi anlamına gelmektedir. Bu durumda banka alacağını zamanında tahsil edememiştir. Tam bu noktada zarar niteliği ve batığa vermek ince bir çizgiyle ayrılabilir. Yasal takip durumuna düşen her kredi için zarar sayılabilirken, takibe rağmen borçlunun hiçbir malı ile ödeme tahsil edilemez ve dosya zamanaşımına uğrar ise işte bu sefer kredi tamamen batığa verilmiş olur.

Özet olarak, bu durumlar borçluyu değil, doğrudan bankayı ilgilendirmektedir. Her ne durumda olursanız olun bir krediyi zamanında ödeyememek size en az bankaya verdiği kadar zarar verecektir. Bu sebepten dolayı ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız, her durumda daha avantajlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.