Hayvanlar

Köpek Kulübesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başımızın üstünde yazın sıcaktan, kışın soğuktan koruyan bir çatıya sahip olmak bizim için ne kadar önemliyse patili dostlarımız için de öyledir. Neyse ki bu konuda bizden daha mütevazılar—pembe panjurlar ve mükellef mobilyalarla döşenmiş salon salomanje beklentileri yok! Özellikle dış mekanda barınan köpekler için gerçekten yalnızca başlarının üzerinde bir çatı, yani bir dış mekan köpek kulübesi yeterli olacaktır. İyi günde kötü günde yanınızda olan sadık dostlarınızı mutlu etmek gerçekten bu kadar basit. Peki sevimli köpek dostunuza en konforlu ortamı sağlamak için köpek kulübesi seçiminde nelere dikkat etmelisiniz? Gelin, birlikte kısaca önemli noktaların üzerinden geçelim.

Kaliteli Malzeme Tercih Edin

“Üç Küçük Domuzcuk” masalında evini samandan ve çubuklardan inşa eden domuzcukların akıbetini hatırlıyor musunuz? Gerçek hayatta belki büyük kötü kalpli kurtlar kol gezmiyor, ancak çetin hava koşulları dayanıksız malzemeli yapılara aynı şekilde zarar verebiliyor. Bunu önlemenin yolu ise oldukça basit: Kaliteli malzemelerden yapılmış dayanıklı bir köpek kulübesi tercih etmek. Plastik materyaller kısa sürede aşınıp deformasyona uğrama riski taşıyor. Mandu köpek kulübeleri ise hava koşullarına, çürümeye ve kurtlanmaya dayanıklı doğal ahşap malzemeden yapılıyor. Tekne yapımında kullanılan Marin Plywood ve emprenye uygulamalı ithal çamdan imal edilen Mandu köpek kulübeleri sevimli dostlarınızı güvenle barındırıyor.

Boyutlarını İyi Hesaplayın

Köpek dostlarımızın boyu ortalama 20 cm ile 65 cm arasında değişebilir. Bu da büyük bir havuçla ortalama bir pilates topu aralığına denk geliyor! Köpeğinizin maksimum konfora erişebilmesi için köpek kulübesi seçerken boyutlarına mutlaka dikkat etmek gerekiyor. İdeal koşullarda kulübenin iç yüksekliği kabaca köpeğinizin omuz yüksekliğinden %20 fazla olmalıdır. Ortalama 60 cm uzunluğundaki (yani yerden omzuna kadarki yükseklik) Golden Retriever cinsi dostlarımızı ele alalım. Bu uzunluğun %20 fazlasını hesapladığımızda 72 cm elde ediyoruz. Öyleyse eğer ev arkadaşımız bir Golden Retriever köpek kulübesinin iç uzunluğu en az 72 cm olmalı. Mandu’dan köpek kulübesi alırken small, medium, large ve extra large olmak üzere dört farklı boy seçeneğinden size uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Yaz – Kış İzolasyon

Sadık dostunuzu yazın kavurucu sıcaklardan, kışın da dondurucu soğuklardan, rüzgardan ve yağmurdan koruyabilmek için ısı yalıtımlı bir köpek kulübesi tercih etmelisiniz. Mandu kulübelerin cephesinde kullanılan sandviç sistem, ahşap malzeme ve izolasyon malzemesi soğuğa ve sıcağa karşı etkili ısı izolasyonu sağlar. Cephe yalıtımı aynı zamanda gök gürültüsü gibi ani ve yüksek seslerden doğabilecek rahatsızlıkların önüne geçer. Yaz aylarında çıkarılabilen kapı kulübenin hava koşullarına göre modifiye edilmesine yardım eder. Pencereler kulübenin içine kapı kapalıyken de hava ve ışık girmesine olanak sağlar. Sonuç: kış aylarında 9°C daha sıcak, yaz aylarında 7°C daha serin kulübeler! Böylece hem bizim içimiz, hem de kulübede güvenle dinlenen köpeklerimizin içi rahat eder.

Estetik Görünüm

Kim demiş köpeklerin estetik zevki olmaz diye? Sevimli sadık dostunuza konfor ve güven sağlarken bahçenizin tasarım bütünlüğünden ödün vermek istemiyorsanız Mandu köpek kulübeleri tam size göre. Bauhaus, mid-century ya da space age tarzı mimari usuller vaat etmese de Mandu’da bir köpek kulübesi için hiç fena olmayan şık seçenekler bulabilirsiniz. Marin Plywood ve çam ağacı ahşabın fındık rengi şıklığı, orman yeşili çatı kaplamaları ve bazı modellerde beyaz detaylarla buluşuyor. 360 derece dönen tekerlekler sayesinde istediğiniz zaman mekan dekorasyonuna en uygun yere taşıyabilirsiniz. Evinize ve köpeğinizin mutluluğuna sağlam bir yatırım yapmak için Mandu ahşap köpek kulübesi seçeneklerine hemen göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.