Köpeksiz Köy Bulmuş Değneksiz Gezer Ne Demek?

Köpeksiz köy bulmuş da çomaksız geziyor, köpeksiz köy bulmuş değneksiz gezer deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanıı eskiyen çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca köpeksiz köy bulmuş değneksiz gezer deyiminden söz edeceğiz.

Köpeksiz Köy Bulmuş Değneksiz Gezer Deyiminin Anlamı Nedir?

Kişinin kendisine engel olunmayacak ya da karşı çıkılmayacak bir ortamda dilediği şekilde davranması, fikirlerini ya da eylemlerini düşümeden icra etmesi anlamlarına gelir. Köpeksiz köy, burada kişiye karşı çıkacak ya da eylem veya sözlerini eleştirecek kişilerin olmaması anlamında kullanılmaktadır. Değneksiz gezmek ise kişinin bu ortamın rahatlığından dolayı kendisinde bir güven duyması anlamına gelmektedir.

Gerçekten de kişiler, böyle ortamlarda dilediği gibi fikirlerini beyan edebilir, eylemlerde bulunabilir. Kişinin eylem ve fikirlerini kısıtlayan ise ortamda bulunan diğer kişilerdir. Yani kişi, ancak kendisine karşı çıkan birileri olduğu vakit kendisini rahatsız hissedebilir, eylem ve sözlerine çeki düzen verebilir. Bu olmadığı takdirde kişiyi kısıtlayacak bir unsur ortamda bulunmaz. Kişi de bundan hareketle olduğundan daha rahat ve çekinme hissetmeden davranır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.