Kitabın Ortasında Konuşmak Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Kitabından ortasında konuşmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, deyim ve söz öbeklerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”kitabın ortasında konuşmak” deyiminden söz edeceğiz.

Kitabın Ortasından Konuşmak Ne Demek?

  • Kişinin herhangi biri hakkında korkmadan, çekinmeden, cesaretli bir şekilde doğruları söylemesi, gerçekleri yüzüne çarpması anlamına gelir.
  • Genelde kimsenin söylemeye cesaret edemediği, açıklamaktan korktuğu bilgi ve gerçekleri doğruca söyleyen kişiler için de kullanılır.

Toplumda yer dinmiş klişe ve tabular, toplumun önemli bir bölümü tarafından sert kabuklar içine saklanmıştır ve bunların eleştirilmesi, bu şeyler hakkında kötü sözler söylenmesi, yine toplum nazarında kişi için negatif bir imaj yaratır ancak söz konusu deyime konu olan kişiler, akılları doğrultusunda doğruları ve yanlışları olduğu gibi hiçbir art niyet göstermeksizin söylerler. Gerçeklerin ortaya çıkarılması, bazıları için iyi bir netice olmasa da söz konusu kişileri erdemli davranarak ”gerçeği” herkesin bilmesini sağlarlar.

İlginizi Çekebilir:  Atı Alan Üsküdar’ı Geçti Ne Demek?

Genelde toplumda ”kitabın ortasından konuşan” kimseler diğerleri tarafından sevilmezler. Eğri oturup düz konuşan bu kişilerin sözleri, gerek maddi gerekse manevi olarak başkalarına zararlı olacağından bu kişilerin ilişkileri de diğer kişilere göre zayıftır. Nitekim bu insanlarda”çıkar” olgusu ön plana çıkmamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Sen Ağa Ben Ağa Bu İneği Kim Sağa Ne Demek?

Örneğin siyasi bir meselede, konun tüm yönleri ile aydınlatılması için düzenlenen bir program esnasında gerçekleri herhangi bir öznel yoruma başvurmadan, net bir şekilde açıklayan kişiler tepki görür. Nitekim karşıt görüş olan insanlar, söz konusu kişinin ”yalancı” veya ”müfteri” olduğu iddiasında bulunacaklar ve temsil ettiği kitlelerin gözü önünde küçük ve haksız duruma düşmemek için ”karşıt bir tez” ile karşısındaki kişinin görüşlerini çürütmeye (!) çalışacaktır. Mesela yolsuzluklarla ilgili konuşan bir kişiye ”biz sizin geçmişte ne yaptığınıza da biliyoruz” denmesi özünde ‘‘senin görüşüne karşı bir fikrim yok ama seni alakasız tezlerle köşeye sıkıştırmak istiyorum” görüşünü barındırır.

İlginizi Çekebilir:  Sineye Çekmek Ne Demek?

Cümle İçi Kullanımı

İnsanlar, yerinde bir söz söylediklerini düşündüklerinde “kitabın ortasından konuştum” deyimini kullanırlar. Kitabın ortası neresi? Sonu neresi? Şirazeden çıktıktan sonra ne fark eder ki?

Cebimde Yıllar Var, Rukiye Yıldız ErdoğmuşSayfa 94

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi