Çamur Atmak Ne Demek?

Çamur atmak ne demek? Çamur atmak, bir kişi veya zümrenin herhangi bir kişi ya da gruba aslında kendi/lerinde olmayan bir özelliğe ithafen çeşitli yakıştırmalar yaparak karşı tarafı manen güçsüz durumuna düşürmek, itibarını sarsmak ya da konumunda değişiklik yapmaktır.

Çamur atmak deyiminin anlamı, esasen bir kişiyi yaftalamak ve zan altında bırakmaktır. Çamur atılan kişi, aslında kendisinde olmayan özellikleri ile suçlanarak itibarı zedelenmek istenir. Burada önemli olan şey, çamur atılan kişinin aslında söz konusu özelliklere sahip olmamasıdır.

Çamur at izi kalsın deyimi de buradan türemiştir. Çamur atmak, karşı tarafı herhangi bir şeyle zan altında bırakmak ve karşıdaki kişinin itibarını zedelemeye yönelik bir sözler bütünüdür.

İlginizi Çekebilir:  Ceremesini Çekmek Deyiminin Anlamı Nedir? Cümle İçi Kullanımı

Özellikle siyasi alanda örneklerine sıklıkla rastlanan çamur atmak deyimi, çamur atan kişinin kendi yaşam alanını korumak ve zararlı etkenlerden muaf tutmak üzere geliştirilmiş bir savunma mekanizması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çamur atmak, karşıdaki insanda çamur atılan özellikler olmasa da izinin üzerinde kalmasına, öyle hatırlanmasına ve sanki öyleymiş gibi muamele görmesine neden olur.

İlginizi Çekebilir:  Pireyi Deve Yapmak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Çamur atmak, insanlarımızın çokça yaptığı ama sıklıkla inkar ettiği bir şey. Herkes, kendi üzerine çevrilen okların hedefini başkalarına yöneltmek, kendi üzerindeki baskıyı hafifletmek ya da başka yöne çevirmek ister. Bu durumun psikolojideki karşılığı ise yansıtmadır.

Yansıtma, psikolojide kişinin kendiyle ilgili bir durumun müsebbibi olarak başkalarını göstermesi ve olayı inkar etmesidir. Çamur atmak deyimine bu açıdan baktığımız zaman aslında hepimizin az çok işlediği bir şeydir.

İlginizi Çekebilir:  Dizginlemek Nedir? Dizginleri Eline Almak Ne Demek?

Her ne kadar modern insanın en büyük bunalımlarından olan yaşayamamak ve stres kadar önemli bir hastalık olmasa da çamur atmak ciddi bir hastalıktır.

Sitemizde yer alan diğer atasözü ve deyimler için “Deyimler ve Atasözleri” kategorimize tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara