Kortizon Kullanırken Sigara İçerseniz Ne Olur?

Kortizon vücudun kendisi tarafından üretilen bir hormondur. Hormonlar, metabolizmadaki reaksiyonları tetiklemek için sinyallerin iletilmesi için haberci maddelerdir. Aktif bileşen kortizol olarak adlandırılmaktadır.

Tüm maddeler glukokortikoidlere aittir. Glukokortikoidler olarak ya da steroidler olarak adlandırılır. Vücutta doğal olarak oluşan maddelere kortizon ve kortizol denir. Sentetik olarak, yani yapay olarak kortizon benzeri bir etkiye sahip ilaçlar üretilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Microgynon Doğum Kontrol Hapı 2020

Kortizon kullanımı yaygındır ve çok çeşitli hastalıkları içerir. Temel olarak, vücuttaki tüm enflamatuar hastalıklar prensipte kortizonla tedavi edilebilir. Bunlar arasında için kronik inflamatuar bağırsak hastalığı, karaciğer veya böbrek iltihabı, multipl skleroz veya vasküler inflamasyon sayılabilir.

Düzenli olarak kortizon almanız gerekiyorsa, düzenli tıbbi kontroller yaptırmalısınız. Doktorunuz basit testlerin çoğunu yapabilir. Sizi tanıyan ve tarif ettiğiniz değişiklik ve semptomları (sırt ağrısı, enfeksiyon eğilimi gibi) algılayabilecek bir muhatabınızın olması önemlidir. Bu arada, glukokortikoid tedavisinden bağımsız olarak sigara içmemek de oldukça önemlidir: Sigara dumanı hastalığın gelişme riskini artırmakla kalmaz, aynı zamanda hastalığı daha da kötüleştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi