Psikoaktif Maddeler Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Son zamanlarda adını fazlasıyla sık duyduğumuz maddelerden birisi de psikoaktif maddelerdir. Peki psikoaktif maddeler nedir? Nelerdir? Psikoaktif maddelerin ne olduğu konusuna değinmeden önce bu maddelerin aşırı kullanımında sinirlerin ”yüksek dozda ilaç kullanılmasına bbağlı olarak” daha da yıprandığını söylemekte fayda var. Psikoaktif maddeler, insan davranışlarına çeşitli yönden etki eden maddelerdir. Bu maddeler, vücutta belirli bir uyarılma meydana getirirler ve bu sayede kişinin içinde bulunduğu psikolojik durumdan ”geçici” olarak kurtulmalarını sağlar. Vücut için ”tüksek dozda” kullanılması zararlı olan psikoaktif maddeler nelerdir? Psikoaktif maddelerin özellikleri nelerdir?

Psikoaktif Maddeler Nedir?

Psikoaktif maddeler, kullanımlarında vücutta çeşitli değişimler meydana getiren, algılama düzeyinde azalma veya hassasiyet oluşturan kimysal maddelere verilen isimdir. Psikoaktif maddeler, bu özelliğindeb dolayı insan davranışlarına çeşitli yönlerden etki eden kimyasallar olarak da bilinmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu maddelerin aşırı dozda kullanılması, kişiyi ölüme veya beklenmedik ağır travmalara götürebilir. Bu nedenden dolayı psikoaktif maddelerin doktor denetimi ve onayı almadan kullanılması, birey için sakınca oluşturmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Ritalin Reçetesiz Satılır mı?

Psikoaktif Maddeler Nelerdir?

Psikoaktif maddeler, en yaygın şekliyle ”antidepresan”, ”esrar”, ”alkol” ve ”kafein” gibi maddelerden oluşmaktadır. Kullanımı sonrasında kişinin davranışlarında bozulmalara yol açan psioaktif maddeler, bazen algıyı yükseltebiliyor. Örneğin ”Concerta” ilacı, kullanımında algıyı belirli bir seviyede tutarak, kişinin herhangi bir konuda odaklanmasına yardımcı olur. Fakat bu ilacın da doktor denetimi ve onayı olmadan kullanılması tavsiye edilmiyor. Cocerta hakkında yorumlar için Concerta Hakkında Yorumlarım başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Plastiklerin İnsan Sağlığına Verdiği Zararlar

Başlıca psiokatif maddelerden bahsedecek olursak şu isimleri sıralamak mümkündür:

 • Antidepresan: Ağır depresyon ya da depresif hareketleri durdurmak ya da yavaşlatmak için kullanılan bir ialç.
 • Diazepin: Antipsikotikler altında bulunan Diazepinler, Oksazepinler ve Tiyazepinler grubu içerisindeki Klozapin etken maddesi içeren 4 ilaç bulunmaktadır.
 • Benzodiapezin: Temel kimyasal yapısı bir benzen halkası füzyon ve diazepin bir halka olan psikoaktif maddeye ”Benzodiapezin” adı verilmektedir.
 • Antispikotik: Başta şizofreni ve paranoya gibi hsatalıklara karşı verilen ilaçlardır.
 • Antianksiyolitik: Temelde anksiyete bozukluğu için kullanılan bir ilaçtır.
İlginizi Çekebilir:  Hepatit A, B, C Tuvaletten Bulaşır mı?

Çeşitli zehirli ve uyuşturucu özelliği taşıyan ot ve türevleri de genel anlamıyla ”psikoaktif maddeler” adı altında değerlendirilebilir. Bu çeşit psikoaktif maddeleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Esrar
 • Afyon
 • Kenevir

Kimyasal olmalarının yanı sıra kullanımları ve isimleri ile de çoğu kişi tarafından bilinen ve genellikle damar, ağız ve burun yollarıyla kana karışan maddeler de ”psikoaktif maddeler” arasında değerlendirilebilir. Bu tarz psikoaktif maddeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Eroin
 • Ekstazi
 • Amfetamin 
 • Eroin
 • Kokain 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara