Koşmak mı Yürümek mi Daha Yararlı?

Önceki yazımızda ‘Melatonin Hormonu‘ konusundan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Tozlu Mikrofon olarak çok tartışılan bir konuya bilimsel kanıtlarla beraber nokta koyacağız.

Bu konuda herkesin bir yorumu var. Zayıflamak istiyorsan koş diyenlerden, koşarsan kalbin çok yorulur en iyisi yürümek yorumunu yapanlara kadar. Fakat biz bu yazıda sadece zayıflamak veya belli bir probleme çözüm olarak değil sağlığımız açısından genel olarak hangisi daha faydalı olacak onu inceleyeceğiz.

Zaten maalesef millet olarak sporla aramız fazla yok. Koşmayı bırakın yürümeye bile üşenir olduk. Bunlara da kendi kendimize bahaneler üretiyoruz. Zaten koşarken hep kalp krizi geçiriyorlarmış çok zararlıymış gibi saçma söylemler her tarafta dolaşır oldu. Tabii biliyoruz ki kalp damarlarında veya genel olarak ciddi sağlık problemleri olan insanların koşması doğru olmayacaktır. Fakat sağlıklı bir insanın koşmaması için hiçbir neden yoktur.

İlginizi Çekebilir:  Şimdi Vibesoo ile Tanışma Zamanı

Amerikan Kardiyoloji Kolejinin toplantısında yapılan açıklamaya göre;

  • Total kolestrol %4 düşüyor
  • Trigliseridler %15 düşüyor
  • BMI %1 azalıyor
  • Koşanlarda ölüm oranı %19 daha düşük

 

Bu çalışmada 65 yaşın üzerinde spor yapan bir grup insan takibe alınmış ve şaşırtıcı sonuçlar alınmış. Geçliğinde koşanlar yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı daha dayanıklı kalabilmişler. Buradan da anlaşılıyor ki koşmak, yürümekten daha faydalı.

İlginizi Çekebilir:  Exoderil Krem Uçuğa İyi Gelir mi?

Yukarıda gördüğünüz iki kalp arasındaki fark aslında bize koşmanın faydasını açıkca gösteriyor. Egzersiz kalpte ‘Colleteral‘ adında yeni damar oluşumlarını meydana getirir. Sol taraftaki kalpte damarda bir darlık var ve yeterince kan siyah bölgeye ulaşamıyor. Hızlı yürüme ve koşma durumunda bu bölgelere destek olmak için kalp, yukarıdaki açık damarlar aşağıya doğru yeni damar oluşumları gönderiyor.

Spor yapmak ruh ve beden sağlığı için de çok önemlidir. Eğer ciddi bir rahatsızlığınız bulunmuyorsa koşmaktan sakın korkmayın. Eğer bir probleminiz yoksa koşmak her zaman daha faydalı olacaktır. Sohbet arasında herkesin kafasına göre uydurduğu çıkarımlar ile sağlığınızı tehlikeye atmayın. Tabii yürümenin de oldukça çok faydası olduğunu biliyoruz. Buradan yürümek bir işe yaramaz sonucu çıkmaz. Fakat karşılaştırmak gerekirse koşmak her zaman optimum yararı vücudunuza sağlayacaktır. Haftada 3 gün 30 dakikalık bir koşu eğer istikrarlı bir şekilde yapılırsa hayatınızı daha rahat bir hale getirecektir.

İlginizi Çekebilir:  Augmentin Reçetesiz Satılır mı? İshal Yapar mı?

 

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi