Gökhan Açıkkolu Kimdir?

Gökhan Açıkkolu, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin akabinde Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısı iddiasıyla görevden uzaklaştırılmasının ardından 14 gün geçirdiği gözaltında yaşamını yitiren tarih öğretmeni.

Birgün Gazetesi’nin haberine göre FETÖ ile bağlantısı olduğu iddia edilen Gökhan Açıkkolu, görevine iade edildi.

Gökhan Açıkkolu, Ümraniye’ye bağlı Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapıyordu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Açıkkolu’nun görev yaptığı okula yazılı bir açıklamada bulundu ve önce görevinden uzaklaştırılan Gökhan Açıkkolu’nun göreve tekrar iade edildiğini bildirdi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisinde yapılanan Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları, finansal destek sağladıkları, doğrudan ya da dolaylı yardımda bulunmak suretiyle işbirliği içerisinde oldukları düşünülen ve Bakanlık oluru ile haklarında görevden uzaklaştırma tedbiri alınan okulunuz öğretmeni Gökhan Açıkkolu’nun görevden uzaklaştırma kararının Bakanlık oluru ile kaldırıldığı Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından bildirilmiştir.

Bilgilerinizi ve ekli listede adı geçen personel hakkındaki gerekli iş ve işlemlerin yapılması hususunda gereğini rica ederim.”

Açıkkolu Hainler Mezarlığına Gömülmek İstendi

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden 9 gün sonra 24 Temmuz’da göz altına alınan Gökhan Açıkkolu, gözaltında bulunduğu 13 gün içinde kalbi durmuş ve nezarette ölmüştü.

Darbe suçlusu olduğu gerekçesiyle naaşı İstanbul’a gömülmek istenmeyen Açıkkolu, herhangi bir İslami işlem yapılmaksızın Hainler Mezarlığına gömülmesi istenmişti. Ardından Konya’ya götürülen naaşını kılmak istemeyen imamlar olmuş ve naaşı mahalleden birisi tarafından kılınmıştı.

Eğim Sen’den Tepki Geldi

Olaya tepki gösteren Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan “Gözaltı, işkence iddiası, ölümün bile yargısız infaz edenlere yetmemesi, hainler mezarlığına defnedilmek istenmesi ve göreve iade yazısı. Hukuksuz KHK’larınızla, meslektaşlarımızın, ailelerinin, çocuklarının yaşamlarını çaldınız. Bu zulmün hesabını kim verecek?” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir