Sağlık

Kreatin Göbek Yapar mı?

Sağlık kategorimizde önceki makalelerimizde kreatin ve yan etkileri hakkında çok detaylı bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Bu makalemizde ise yine sıklıkla sorulan kreatinin göbek yapıp yapmadığını anlamaya çalışacağız. Özellikle spora yeni başlayanlar tarafından sıklıkla sorulan bu soru, kafaları karıştırsa da yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda aslında çekinecek bir durum olmadığının farkına varacaksınız.

Soruya rahat bir şekilde cevap verebilmek için kreatinin vücutta ne yaptığını kısaca hatırlayalım. Vücutta su tutmak suretiyle kasların su çekmesi ve hacimlenmesini sağlamaktadır. Böylelikle spor performansınızda gözle görülür derecede artış olacaktır. Zaten kreatin kullanırken çok bol miktarda su içilmesi bu yüzden tavsiye edilir. Buradan yola çıkarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki, kreatin göbek yapmaz. Tartıya çıktığınızda birkaç kilo artış görmeniz gayet normaldir. Fakat bu miktar kreatini bıraktığınız anda tamamen geri gidecektir. Yapılması gereken en önemli şeylerden biri de böbrek sağlığını korumak için içtiğiniz suyu gün içinde bölmektir.

Sonuç olarak, göbek yapmanın tam tersi sizi daha sağlıklı ve fit yaptığı bile söylenebilir. Ancak her koşulda dengeli ve dikkatli kullanılması gereklidir. Sihirli bir değnek değildir ve belirli dönemlerde ara vererek vücudu dinlendirmeniz gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.