Sağlık

Kreatin Kaşıntı Yapar mı?

Kreatin kullanan sporcuların çoğunda alerji veya başka türlü olumsuz yan etkiler baş gösterdiği dolayısıyla internette araştırma yapılmaya başlanıyor. Peki kreatin gerçekten vücut için zararlı olabilir mi? Öncelikle şunu söylemeliyiz ki kreatin yaklaşık 30-40 yıldan beri güvenle kullanılıyor. Çünkü Hürriyet’in maddesi üzerine binlerce sağlık araştırması bulunuyor. Bu araştırmalar sonucunda görülmüş ki kreatin tehlikeli bir takviye değil vücut için ihtiyaç olan bir gıda maddesi olarak gönül rahatlığıyla kullanıla bilir. Fakat başlıkta belirttiğimiz gibi bu yiyeceğin gerçekten kaşıntı veya alerjiye sebep olup olmayacağı bir tartışma konusu. Bu yazımızda size kaşıntı sebebinin veya alerji sebebinin kreatin dolayısıyla olup olmadığını açıklayacakz.

Günlük kullanım apayrı bir konu olsa da kısaca değinmek gerekirse günlük 5 gram kreatin kullanmak vücut için yeterli olacaktır. Tabii ki eğer spor yapıyorsanız çünkü Özellikle kırmızı et gibi maddelerde bulunan Kreatinin oranı spor yapmayan bir bira için yeterli olsada Sporcular için çok çok düşük kalıyor. Örneğin, bir sporcunun kreatin ihtiyacını sadece kırmızı etten karşılayabilmesi için günlük 1.5-2 kg et yemesi gerekir. Durum böyle olunca eğer profesyonel bir sporla uğraşıyor ya da vücut geliştirme sporu yapıyorsanız kaslarınızı su çekip antrenmanlarda Çok daha iyi verim alabilmek için kreatin kullanmak neredeyse zorundasınız desek yeridir.

Kaşıntı konusuna gelecek olursak bu derece vazgeçilmez bir takviye gıdai kaşıntı yapıyor diye tamamen bırakmak istememeniz normal fakat vücudunuzda alerji yaparken sizi kaşındırırken de kullanmaya devam etmeniz riskli olabilir. Bu yüzden kullandığınız Kreatinin markasını gözden geçirmenizi tavsiye ederiz eğer kompleks bir kreatin kullanıyorsanız kreatin mono hidrat kullanmanız alerji yapan maddeyi almayacağınızdan dolayı sizi kaşıntı durumundan koruyabilir.

Kreatin Alerji Yapar mı?

Genellikle en büyük şikayet vücutta kaşıntı yapması olsada deride kızarıklık gibi başka olumsuz Sonuçlara sebebiyet verebilen kompleks kreatinler vücudunuzu gerçekten rahatsız edici bir görünüme ve daha da kötüsü olumsuz bir şekilde vücudunuzun hasar görmesine sebep verebilir. Bundan dolayı dır ki önceki paragrafta belirttiğimiz gibi lütfen sadece güvenilir markaları tercih edin ve kreatin kullanmayı sadece kaşıntı yaptığından dolayı tamamen terk etmeyin. Tabii ki eğer başka markaya geçtiğinizde de kaşıntı geçmiyorsa veya alerji yapıyorsa kullanmayı kesmeniz ve bir hekime danışmanız en faydalısı olacaktıt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds