Clio Eco Mod Ne İşe Yarar?

Özellikle geçtiğimiz günlerde yakıt fiyatlarına gelen yeni zamlar dolayısıyla çoğu sürücünün derdi tamamile yakıt ekonomisi yapmak haline gelmiştir. Tabii ki buna hak veriyoruz genellikle sürücüler çok önemli maddeyi atladıklarından dolayı yakıt sarf fiyatları bir hayli fazlalaşıyor. Clio model Araçlarda bulunan eco mod tuşu Tam da yaptığımız girişler alakalı olarak bize çok büyük yakıt tasarrufu sağlayacak. Yazıyı sonuna kadar sabırla okumanızı tavsiye ederim, ayrıca diğer Clio modelindeki arızalar için sitemizi bol bol ziyaret etmeyi unutmayın. Tabii ki aracınızın arıza yapmasını istemeyiz fakat aracınız ile ilgili detaylı bilgi ye sahip olmak sizin için güvenli sürüş sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Hyundai H100 Kamyonet Kaç Litre Yağ Alır? Hangi Yağ Kullanır?

Clio eco mod Hem benzinli hem dizel araçlarda bulunan bir özelliktir. Bu özelliği orta konsolda bulunan vitesin arkasındaki küçük tuşa basarak aktif edebilirsiniz kadranınızda yeşil bir ışık yanarak eco modun aktif olduğundan emin olabilirsiniz.

Eğer aracınız otomatik vites ise vites geçişlerini tabi ricaz ise aracı Bartermadan çok yüksek devirlerde çıkmadan yaparak aracınızın yakıt harcamasını düşürmeye çalışır. Ayrıca eğer aracınız manuel vites ise bu durumda da gaz tepkime hızlarını düşürerek aracınızı daha rahat zapt etmenizi ve yine yakıt ekonomisi sağlamanıza yardımcı olur. Tabi bu modu aktif ettiğinizde fazla sportif bir sürüş aracınızdan beklememeniz gerekiyor. Çünkü belirttiğimiz gibi aracınızın tepkimeleri düşecek ve aracınız yüksek devirlerde hareket etmeyeceğinden dolayı aracınız biraz daha sakin kullanıma olanak sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Vernikli APP Plaka Muayeneden Geçer mi?

Sürücülerin aklına mantıki olarak şu soru geliyor o zaman ben aracımı zaten sakin kullanırım bu tuşa ne gerek var? Siz kendiniz ne kadar sakin kullansanız da şehir içinde örnek veriyorum kırmızı ışıkta kalkış sırasında ani hareketler yaparak gaz tepkimesi ile beraber aracımıza çok fazla yakıt harcatırsınız. Ama elinizde olmadan bu hataya düşmenize engel olacak sistemin adı Clio eco mod.

İlginizi Çekebilir:  Ford Connect ESP Ne Demek?

Çoğu araçta buna benzer tuşlar bulunuyor peki biz neden özellikle kılıyor modelinden bahsettik bu yazıda? Bunun sebebi örnek veriyorum BMW markasından veya Mercedes markasında bu tuşa basıldığında yine yakıt ekonomisi sağlasa da şanzımanda bazı teknolojiler kullanarak daha da verimli bir şekilde performanstan daha az kaybedip tasarrufu arttırarak yakıt ekonomisi yapmanızı sağlar. Ondan dolayı internet sitemizde bu tuşu farklı modellerde inceleyerek bununla ilgili de bütün modeller için makaleler yazmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi