Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Krediler, günümüzde en gerekli ihtiyaçlardan bir tanesi olmuştur. Bu nedenle her gün, çok sayıda kişi kredi almak için başvuru yapmaktadır. Ancak elimizde olmayan sebeplerden dolayı bu kredilerin borçları ödenememesi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu konuda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de, bu durumda kişinin, başka bir şahsa kredi alabilmesi için kefil olup olamayacağıdır.

Bankalar, bilindiği üzere kredi dağıtmak için çeşitli yollara başvurmaktadır. Bu konuda kredi notu yüksek olan kişiler, her zaman daha kolay kredi almaktadır. Ancak düşük kredi notu olan kişilerde de kredi ihtiyacı doğabilmektedir. Bu durumlarda kredi alabilmek için, bankalar kişiden bir kefil de isteyebilmektedir.  Bu kefiller, attıkları imza ile eğer krediyi çeken kişi borcunu ödemezse, bankanın alacağı miktarı talep edeceği kişi olmaktadır. 

Bu nedenle bankalar, kefili kabul etmeden önce de, tıpkı kredi başvurularında yapıldığı gibi bir araştırma yapmaktadır. Zira bankalar, alacağı ücreti kesinleştirmek, garanti altına almak istemektedir.  Bankalar, başvuru yapan kişiler için araştırma yaparken, kredi notu, ödeme düzeni, geliri, mal varlığı gibi durumlarını incelemektedir. Kefil de bankalar tarafından ikinci borçlu kişi kabul edildiği için, aynı araştırma onlarda da gerçekleştirilmektedir.

Kredi Borcu Olan Biri Nasıl Kefil Olur?

Eğer bir yakınınız kredi alacaksa ve sizi kefil yapacaksa, bu zorlu bir süreç anlamına gelmektedir. Bu süreçte eğer kefil olabilmek için uygunsanız, bankalar sizi kabul edecektir. Bu uygunluk belirlenirken, bazı durumlar gözden geçirilmektedir. Bankalar sizin gelirinize, mal varlığınıza, kredi borcu ödeme düzeninize ve kredi notunuza bakarak buna karar vermektedir. Eğer kefil olarak banka sizi yeterli bulmazsa, sizi reddedebilme olasılığı bulunmaktadır.

Bunun temel nedeni ise, bahsettiğimiz üzere bankaların sizi de borçlu kabul etmesidir. Bankalar, vermekte olduğu kredilerin geri ödenmesini her zaman talep etmekte, bu konuda da oldukça ısrarcı ve ciddi olmaktadır. Bu nedenle sizin kredi borcunu ödeme konusunda sorun yaşayacağınıza karar verilirse, başka bir kefil talep edeceklerdir. Zira kredi alan kişi ile kefil, imzayı attıkları anda borcun altına girmektedir. Bu konuda eğer kredi alan kişi borcunu ödememişse, borcun tüm yükümlülüğü kefil olarak size kalmaktadır. 

Bu nedenle kefil olmadan önce iyi bir şekilde düşünmeniz tavsiye edilmektedir. Bankalar, kredi borcu iki ay boyunca, üst üste ödenmediği durumda, kredi alan kişiye bilgilendirme yaparak, 30 gün süre tanımaktadır. Bu zaman dilimi, hemen hemen 90 güne yakın olmaktadır. Ancak bu 90 gün, birbirini takip eden 90 gün değildir. Toplam borç ödenmeyen gün, 90 gün olmalıdır. Eğer ödeme yapılmamışsa, banka iletişim kurarak bu 3 aylık borcun, faizle beraber ödenmesini istemektedir. İhtar ücreti de ödenmesi gereken bu durumda 7 gün tanınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting