Kredi Çekerken Otomatik Ödeme Talimatı Zorunlu mu?

İhtiyaçlarımız doğrultusunda bankalardan talepte bulunduğumuz krediler, bankalar tarafındanuygun şartlar sağlanmışsa tarafımıza aktarılan meblağlardır. Peki, kredi borçlarına otomatik ödeme talimatı vermek zorunlu bir şart mıdır?

Bankadan Bankaya Değişkenlik Gösterebilir

Otomatik Ödeme Talimatı şartıyla kredi veren bankalar değişiklik gösterebilir. Her banka benzer fakat aynı olmayan koşullarla kredi tahsil etme yürürlüklerine sahip olduğundan, kredi çekeceğiniz bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek otomatik ödeme talimatının koşullu bir durum olup olmadığını sormanızda fayda var aksi taktirde son raddede kredinizi iptal etmek durumunda kalabilirsiniz. 

Bankaların Zorunlu Tutmalarının Nedeni

Peki, kredilere bankaların otomatik ödeme talimatlarını zorunlu tutmalarının nedeni ne?Cevapları düşünmesi pek de zor değil. – Otomatik ödemeler sayesinde bankaların iş yükleri azalır ve maliyetlerinden kısmış olurlar. – Müşteri bağımlılığı yaratmış olurlar. – Bu talimatı verdiğiniz an banka faturalarınıza ait kurumlardan komisyon alabiliyor. – Faturanızın ödeme gününde ana hesabınızda yeterli bakiye olmaması durumunda artı hesabınızdan faiziyle beraber otomatik olarak paranızı alabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi