Biyografi

Esat Arslan Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Kitapları?

Prof. Dr. Esat Arslan, 15 Nisan 1947’de İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlamasından sonra, Kara Harp Okulu, Kara Harp Akademisi, ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde eğitim aldı. Savunma Bilimleri, Kamu Yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi alanlarında yüksek lisans ve doktora derecelerini Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. Ayrıca, Şam Büyükelçiliği’nde askerî ataşelik görevlerinde bulundu.

Tuğgeneral rütbesinde bulunan Esat Arslan, 1995 senesinde sağlık sorunları sebebiyle emekli oldu. Akabinde üniversiteye geçiş yaparak, 1997-2005 seneleri arasında Bilkent Üniversitesi’nde Türkiye Cumhuriyet Tarihi Koordinatörlüğü görevini üstlendi. 2005 yılında Mersin Çağ Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyeliğine başladı ve 2012 yılına kadar Bölüm Başkanlığı görevini devam ettirdi. Prof. Dr. Esat Arslan, uluslararası ilişkiler, güvenlik ve dış politika konularında uzmanlaşmış olup, bu alanlarda yüzlerce makale ve bildiri yayımlamıştır. Ayrıca, Amsterdam’da “Dünya Askeri Tarihçiler Uluslararası Yürütme Kurulu”na seçilen Arslan, Türk Askeri Tarih Komisyonu Yürütme Kurulu Üyeliği görevini üstlenmiş ve bu süreçte ülkemizi birçok ülkede temsil etmiştir.

Prof. Dr. Esat Arslan, akademik kariyerinin yanı sıra SKYTURK, ATA TV ve ART televizyonlarında dış politika yorumculuğu yapmış, ayrıca “Bakış Açısı” ve “Vizyoner” programlarını sunmuştur. Halen ulusal düzeyde yayın yapan televizyon kanallarında uluslararası ilişkiler, güvenlik ve dış politika konularında yorumculuk yapmaktadır. Arslan’ın 8 kitabı bulunmaktadır ve 2012’de TBMM Meclis Başkanlığı tarafından yayınlanan “XVI. Dönem Parlamento Tarihi” eseri üç cilt halinde 1852 sayfa olarak basılmıştır. Esat Arslan, çeşitli dillerde olan dil bilgisiyle birlikte, akademik dünyayı bir araya getirmek üzere kurulan Akademi Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.