Ekonomi

Kredi Kartı Fallback Ne Demektir?

Kredi kartları, günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız ödeme araçlarından birisidir. Chip teknolojisi ile birlikte güvenliği artırılan kartlar, POS cihazına takıldığında işlem yapmak için chip bilgisini okutur. Ancak bazen kartın çipi okunamayabilir veya POS cihazı arızalanabilir. Bu gibi durumlarda, kartın manyetik şeridi kullanılarak işlem yapılabilir. Özellikle alanda karşılaşılan problemlerden bir tanesi “Kredi Kartı Fallback İşlemi Ne Demektir?” oluyor. Bugünkü konumuzda bu soruyu cevaplayarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Fallback işlemi, kartın manyetik şeridi kullanılarak işlem yapılmasına olanak tanır. Ancak manyetik şeritlerin güvenliği çip teknolojisine göre daha düşüktür ve sahtekarlık riski daha yüksektir. Bu nedenle, bankalar genellikle üye işyerlerine açık veya kapalı olacak şekilde fallback yetkisi verirler. Üye işyerlerinin fallback yetkisi, POS cihazlarının fallback işlemi yapabilmesine olanak tanır. Ancak, bankalar riskli olarak nitelendirdikleri üye işyerleri için fallback yetkisini kapalı tutabilirler. Böylece sahtekarlık riski azaltılmış olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi