Kredi kullanma süreci hakkında

Kredi bankalar tarafından bireylere ve şirketlere sunulan taksitle ve faizi ile geri ödenen nakdi paradır. Krediler bankaların açıkladığı belirli faiz oranları ile kişilere ve firmalara sunulur. Kredi talebi kişilerin ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Bankalar Kredileri belirli zamanlar ile birlikte isimlendirerek ve faiz indirimleri uygulayarak müşterilerine sunar.

​Kredi çekmek için ise ilk olarak bir kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bunun dışında bankalar genel olarak kredilerde aşağıdaki evrakları talep eder.- Kimlik fotokopisi- Yerleşim yeri belgesi- Aylık gelir belgesi- Sgklı olanlar için sgk hizmet dökümü – Şirket ortağı ise şirket evrakları 

Talep edilir. Aynı zamanda bankaların müşterilerine sunduğu kredi çeşidine göre de evrak değişiklikleri söz konusudur. Örneğin konut kredisinde alınacak evin tapu fotokopisi, taşır kredisinde ise alınacak aracın ruhsat görüntüsü talep edilir. 

Kredi Onayı İçin Neler Gereklidir?

Kredi başvurularında bankalar bireysellerde ve şirketlerde farklı kriterleri değerlendirir. Bireysel kredilerde kişilerin kredi notu, diğer bankalara olan kredi ödemeleri, kalan ödeme tutarları, kredi taksitleri, kredi kartlarına olan ödemelerinin düzenini ortak olarak değerlendirir. Tüm bu kriterlerin yanı sıra kişinin gelir tutarının kredi taksitlerini ödeyebilecek durumda olması gereklidir.

​Kredi başvurularında birden fazla kredi ödemesi söz konusu ise ve kredi notunuz düşük ise üzerine yeni kredi başvurusu yapılmamalıdır. Ret edilen krediler kredi notuna olumsuz yansıyacaktır. Bu nedenle kredi notunu olumlu hale getirmek adına kredi başvurusu için beklemek doğru olacaktır. 

Kredi Çeşitleri

​Bankaların müşterilerine sunduğu krediler içeriğine faiz oranına göre çeşitlenmektedir. Dönem dönem bankalar bayram kredisi okul açılma dönemlerinde eğitim kredisi gibi farklı isimler ve avantajlar ile kredi ürünleri sunmaktadır. Genel olarak bireysel kredi çeşitleri ise;- İhtiyaç kredisi- Taşıt kredisi- Konut kredisi- Evlilik kredisi- Eğitim kredisi- Spor kredisi- Alışveriş kredisi- Tadilat kredisi- Sağlık kredisi

Bankalar aynı zamanda kurumsal müşterilerine farklı çeşitlerde krediler sunar. Bunlar;- Kredili mevduat hesabı- Spot kredisi- İskonto kredisi- Teminat mektubu- Taşıt kredisi- Kısa vadeli krediler- Borçlu cari hesap kredi

Şeklindedir. Bu kredi kurumsal kredi ve bireysel kredi şeklinde ayrılır. Bankalar şirketlere kredi limit ve pozisyon açmak adına şirketin mizanı, kurumlar vergisi beyannamesi, karlılık durumu, borçları, demirbaşları, banka mevduatları gibi birçok kriteri inceler. Bunlara göre de kurumsal müşterilerine belirli limitler belirler. Şirketlerin kredi işlemlerinde ise bu limit doğrultusunda işlem yapılır. Şirketlere sunulan ayrıca kredi taleplerinde faiz indirimleri söz konusudur. Genellikle şirketlerin müşteri temsilcileri tarafından bu indirimler şirketlere bildirilir. Şirketlerin bu avantajlardan ve kredilerden yararlanması sağlanır. Krediler ile ilgili her türlü bilgiye banka ve kredi ile ilgili web sayfalarından bilgi ulaşabilirsiniz.

Site: https://www.bankalar.org/krediler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: