Sağlık

Kronik Bronşit Hastalığında Öksürük

Sağlık makalelerimizi size daha kaliteli sunmak için araştırmalarımıza devam ediyoruz. Önceki yazımızda “Akciğer embolisi nedir?” sorusuna cevap vermiştik. Bugünkü konumuz ise, kronik bronşit rahatsızlığında öksürük ile başa çıkabilmeniz için önemli noktalara değinirken, uzak durmanız ve dikkat etmeniz gereken hususlardan da bahsedeceğiz.

Bunların hepsinden önce kısaca kronik bronşit probleminden bahsedelim. Kronik bronşitin oluşmasındaki temel problem akciğerleri soluk borusuna bağlayan bronşlarda oluşan enflamasyondur. Enflamasyon dediğimiz kavramı iltihaplanma olarak özetleyebiliriz. Akciğerlerde mukus oluşumu artarak devam edeceğinden vücudunuz ihtiyacı olan oksijeni alamaz ve solunum problemi başlamış olur. Kronik bronşit hassas bir bakım ve tedavi ile sıkı sıkıya takip edilmelidir. Aksi takdirde amfizem hastalığına kadar ilerleyebilir.

Öksürük bu hastalıkla oluşan başlıca şikayetlerden birisidir. Akciğerler refleks olarak mukusu atmaya çalışacaktır. İşte tam da bu sebepten dolayı öksürük kesici ilaçlar kullanılmamalıdır. Öksürük şüphesiz yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilese de vücudunuz için en azından bu durumda gerekli bir reflekstir.

Öksürüğü doğal olarak azaltmak için ise -öksürük kesici ilaçlardan farklı olarak tamamen bastırmak yerine sizi rahatlatmak için- İbrahim Saraçoğlu günde bir çorba kaşığı keçi boynuzu pekmezi öneriyor.

Tabi bu yazıda genel bir bilgi verilmiş olsa da bu konuda bir hekime danışmanız ve tavsiyelere sıkı sıkıya uymanız gerekmektedir. Öksürük dayanılmaz bir hale geldi ise belirttiğimiz gibi tamamen kesmek yerine hastalığın tedavisini aramak çok daha mantıklı olacaktır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds