İnternetten Alınan Ürünlerde Değişim ve İade Oluyor mu?

İnternetten alınan bir üründe değişim ve iade yapılır mı? İnternetten bir ürün aldınız ve bu ürünü değiştirmek istiyorsunuz. Fakat mağazaların bu isteğinizi yerine getirip getirmediği konusunda hiçbir fikriniz yoksa bu yazıda merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Mağazalar internetten alınan bir üründe değişim ve iade yapıyor mu?

Değişim Yapılabiliyor mu?

İnternet Stokları ile mağaza stokları birbirlerinden farklı oldukları için iade ve değişim her mağazada olmuyor. Özellikle lüks veya kalburüstü mağazalarda bu imkan müşterilere sunulmuyor.

Fakat Koton, LC Waikiki ve De Facto gibi mağazaların internet sitesinden aldığınız ürünler, bu kurumların mağazalarında değiştirilebiliyor.

İnternetten aldığınız ürünleri çoğu mağazada değiştirebiliyorsunuz. Örneğin 49.99 TL tutarında bir alışveriş yaptınız ve aldığınız ürün;

İlginizi Çekebilir:  Brain Test ''Ben 6 Yaşındayken'' Sorusunun Cevabı Nedir?

Hoşunuza gitmediyse
Rengi solduysa
Tek yıkamada çektiyse
Defolu çıktıysa

Söz konusu ürünü mağazalardan değiştirme şansına sahipsiniz. Mağazalar, ürünlerin kaydını yaparak kendi stoklarına aktarırlar ve böylece internet mağazacılığı ile mağazalar arasındaki karışıklık engellenmiş olur.

İade Şansı Var mı?

İnternetten aldığınız bir ürünü iade şansınız, değişim şansına göre çok daha düşük. Türkiye’de faaliyet gösteren çoğu marka ya da kurum böyle bir hizmeti müşterilerine sunmuyor. İnternetten alınan bir ürün kolayca değişim edilebilirken iadede sorun yaşanabiliyor.

Mağazaların bu konudaki haklı yanlarından biri de toplam ciroların düşmesi. İnternetten alınan bir ürün mağazadan değiştirildiğine mağazanın cirosunda ve gün sonu kapanışlarında sorun çıkartabiliyor. Bu karışıklığın çözümü uzun ve meşakkatli olduğu için Türkiye’deki mağazaların çoğu böyle bir hizmeti müşterilerine sunmuyor.

İlginizi Çekebilir:  Brain Test 300. Seviye ''Kurtar Onu'' Sorusunun Cevabı Nedir?

Dikkat

İnternetten aldığınız bir ürünü mağazada değiştirmek istiyorsanız ürünle birlikte gelen fişi mağazaya getirmeyi unutmayın. Zira çoğu mağaza, fişsiz değişim ve iade yapmıyor. Özellikle lüks, orta ve orta-üst mağazalar, fişsiz değişim ve iade kesinlikle yapmıyor. Bu nedenden dolayı kesinlikle fişinizi unutmayın. Ya da ürünü sizin aldığınıza dair bir belge ile beraber mağazaya gidin.

Bir diğer önemli hatırlatma ise ürünün aşırı yıpranmış olup olmadığına dikkat edin. Eğer ürün sizden kaynaklanan bir sebepten dolayı değişim ya da iade edilecekse bu bazen mağazalar tarafından kabul edilmiyor. Eğer ürün defoluysa ürünü kesinlikle kullanmamaya dikkat edin. Üründe sizden kaynaklanmayan bir hata, kullandıktan sonra oluşan hatadan dolayı değişim ve iade edilmeyebilir.

İlginizi Çekebilir:  Stump Me 2. Seviye “Klimayı Açabilir misin” Sorusunun Cevabı Nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse internetten aldığınız bir ürünü mağazalardan değiştirme hakkına sahipsiniz. Fakat yine de mağazaların değişim ve iade sürelerine, şart ve koşullarına bakmakta fayda var. Zira bazı mağazalar ürün alındıktan sonra değişim ve iadeyi kabulde zorluk çıkartabiliyor.

Fakat haklı olduğunuz hallerde değişim ve iade şansınız oldukça yüksek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi