Külfet Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Külfet nedir ve ne anlama geliyor? Külfet kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, deyim, atasözü ve tabirlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”külfet” kelimesinden söz edeceğiz.

Külfet Nedir? Ne Demek?

  • Güçlük
  • Sıkıntı
  • Zorluk
  • Yorgunluk
  • Masraf
İlginizi Çekebilir:  Klişe Ne Demek?

Bir işi yerine getirmek için çekilen sıkıntı, yorgunluk veya zorluk ‘külfet’ olarak tanımlanır. Ayrıca bir işin giderinin fazla olması durumunda da külfet kelimesi kullanılmaktadır.

Külfet Kelimesinin Kökeni – Etimoloji

  • Arapça

Külfet Kelimesinin Kullanım Alanları

Külfet, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Gerek gündelik hayatta gerekse akademik yazılarda, roman ve hikayelerde de kullanımı yaygındır.

İlginizi Çekebilir:  Kumpas Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Külfet Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Ancak Mustafa Kemal şu cevabı veriyor: “Büyük bir asker olan Mareşal Goltz’dan ifade etmek üzerinde durulacak mühim bir husustur. Ancak Türk Erkân-ı Harbiye ve Kumanda Heyeti’nin kendi vatandaşlarını nasıl müdafaa etmek lazım geleceğini gösterebilmeleri elbette ondan çok daha mühimdir. Bir de buraya yorgun gelecek olan Mareşal’e fazla külfetyüklememek de münasip olacaktır kanaatindeyim.”

İlber Ortaylı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı

İlginizi Çekebilir:  Teşerrüb Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara