Muhakkir Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Muhakkir nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Muhakkir kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “muhakkir” kelimesinden söz edeceğiz.

Muhakkir Nedir? Ne Demek?

(Sıfat, isim)

  • Hakir gören, hor gören
İlginizi Çekebilir:  Meşrulaştırmak Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve

Herhangi bir kimseyi bir sebepten ötürü hor gören, aşağılayan ve onla alay eden kişi anlamına gelmektedir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Muhakkir Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça

Kelime, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni ”hakir” sözcüğüdür. Yine aynı şekilde tahkir kelimesi de bu kökten türemiştir.

İlginizi Çekebilir:  Tiye Almak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Muhahkkir Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”muhakkir” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir.

Muhakkir Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Kesin olan şu ki uzun vadede halklar yönetimlerin biçimlendirdikleri insanlarıdır. İsterse savaşçı, yurttaş, insan; isterse yığın veya ayak takımı: ve uyruklarına muhakkir davranan her hükümdar, onları değerli bir şeyler yapmayı bilmediği için kendisinin onurunu zedeler, kendisini alçaltır.

Siyasal Fragmanlar, Jean-Jacques Rousseau

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi