Kuşgömü Pastırma Nedir? İyi Pastırma Nasıl Anlaşılır?

Pastırma gerçekten çoğu kişinin hayır diyemeceği harika bir lezzet. Zaten özel yapılan bir yiyecek olduğundan bu lezzetin de iyisi gerçekten kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Fakat bu yazıda gerçekten kalite olarak iyi olan standart olarak herkese hitap eden bir lezzetten bahsedeceğim. Kuşgömü (ya da kuş gönü de denir) pastırma.

Öncelikle şu tartışmayı görmemiş varsayıyorum. Eğer çiğ yiyecekseniz şunu tercih edin eğer pişirecekseniz… Bir saniye şu an gerçek bir kaliteden bahsediyoruz pastırma çiğ yenir. Bu kuralı çiğneyip yumurtasını yapacak veya pişirecekseniz tercih edeceğiniz çeşit yağlı bir tür olursa sanıyorum daha güzel olacaktır. İyi pastırma kuşgömü diye tabi edilen türdür. Hayvanın sırtında çok yumuşak bir alan olduğu için kuşlar tam o noktaya gömülür ve orada keyif yaparlarmış. Bu yüzden bu kısma kuşgömü denilirmiş.

Kuşgömü Pastırma Nasıldır?

Bu pastırma türünün özelliklerine gelecek olursak. Az yağlı ve sinirsiz bir et çeşididir. Etin en yumuşak kısımlarından biridir. Kayserililere göre asıl pastırma daha da az yağlı, neredeyse hiç yağsız olsa daha makbuldür. Fakat o lezzet çoğu kimsenin damağına pek hitap ediyor diyemeyiz. Aşağıdaki videoda kuşgömü bir pastırmanın kesimini görüyorsunuz. Evet, tabii ki Kayseri’de. Makinede kesilmemiş elle ince ince doğranmış bir pastırma bir de kuş gömü çeşidi olunca tadından yenmez olacaktır. Pastırmayı marketinizden taze taze almaya dikkat edin. pastırma belli bir dinlenme süresini geçtikten sonra zamanında yenilmelidir. Yani bir diğer deyişle, ne kadar durursa o kadar kaliteli olur düşüncesi yanlıştır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: